statystyki

W 2016 r. znacząco zmniejszy się liczba państw znajdujących się w recesji

autor: Bartłomiej Niedziński28.12.2015, 07:31; Aktualizacja: 28.12.2015, 09:04
Pomnik Chrystusa Odkupiciela, Rio de Janeiro, Brazylia

W recesji będą trzy najważniejsze gospodarki Ameryki Płd.źródło: ShutterStock

Tylko jedno państwo będzie miało w przyszłym roku dwucyfrowy wzrost gospodarczy

W 2016 r. znacząco zmniejszy się liczba państw znajdujących się w recesji, choć nadal kurczyć się będzie kilka kluczowych dla świata gospodarek. Zła wiadomość jest natomiast taka, że wciąż większość państw ma poważne problemy ze zrównoważeniem budżetu.

Według prognoz Międzynarodowego Funduszu Walutowego rekordzistą, jeśli chodzi o wzrost gospodarczy, będzie w nadchodzącym roku Jemen, którego PKB zwiększy się o 11,6 proc. To jedyne państwo świata z przewidywanym dwucyfrowym wzrostem. Ale ten skok to w dużej mierze efekt statystyczny – wiosną tego roku w Jemenie wybuchła wojna domowa, której jednym z efektów jest potężny, 28-proc. spadek PKB, zatem przyszłoroczny wzrost będzie zaledwie odrobieniem części strat, o ile zresztą konflikt nie ulegnie dalszej eskalacji. Kolejne miejsca zajmują Turkmenistan (8,9 proc.), Mjanma (8,4 proc.), Bhutan (8,4 proc.), Mozambik (8,2 proc.) i Etiopia (8,1 proc.). Wszystkie one od kilku lat notują podobne wyniki, więc w ich przypadku wzrosty są realne.

Na drugim biegunie jest Wenezuela, której gospodarka ma się skurczyć o 6 proc., choć to i tak mniej niż 10-proc. spadek w tym roku. Poza nią rok 2016 na minusie zakończą jeszcze Białoruś (-2,2 proc.), Grecja (-1,3 proc.), Brazylia (-1 proc.), Gwinea Równikowa (-0,8 proc.), Sierra Leone (-0,7 proc.), Argentyna (-0,7 proc.) oraz Rosja (-0,6 proc.). Jednak z wyjątkiem Argentyny we wszystkich pozostałych ten spadek jest mniejszy, niż miał miejsce w 2016 r., a sama Argentyna jest jedynym krajem, którego gospodarka w kończącym się roku rosła, a w nadchodzącym się skurczy. W efekcie w recesji znajdą się jednocześnie trzy najważniejsze gospodarki Ameryki Płd.


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane