Ustawa o OZE rodziła się w bólach. Teraz może trafić do poprawki

autor: Adam Sofuł14.12.2015, 07:39; Aktualizacja: 14.12.2015, 10:28
Wiatraki

1 stycznia 2016 r. miała wejść w życie część przepisów ustawy o OZE regulująca system wsparciaźródło: ShutterStock

Zrodzona w bólach ustawa o odnawialnych źródłach energii może trafić do poprawki. To oznacza groźbę kolejnego wyhamowania inwestycji i kłopoty w spełnieniu wymogów polityki klimatycznej

Inwestorzy w odnawialne źródła energii znowu muszą wstrzymać się z projektami. Wciąż nie wiadomo, z jakiego systemu wsparcia będą korzystać w przyszłym roku. Jeszcze kilka dni temu wszystko wydawało się w miarę jasne – 1 stycznia 2016 r. miała wejść w życie część przepisów ustawy o OZE regulująca system wsparcia. – Wejście w życie części ustawy o odnawialnych źródłach energii może zostać odroczone do połowy przyszłego roku – zapowiedział minister energii Krzysztof Tchórzewski.

Chodzi o przepisy dotyczące aukcji. To system, w którym wsparcie od państwa otrzymuje ten podmiot, który zaoferuje najniższą cenę za energię. Nowe zasady budziły jednak zastrzeżenia i wielu inwestorów przyspieszało swoje inwestycje, żeby załapać się na stary model wsparcia, czyli tzw. zielone certyfikaty. – Jeśli uda nam się skończyć wszystkie instalacje OZE w tym roku, pozostaniemy w starym systemie, po którym wiadomo, czego możemy się spodziewać – mówił pod koniec listopada były już prezes Energi Andrzej Tersa.

Przyspieszenie widać zwłaszcza w najpopularniejszym segmencie OZE, energetyce wiatrowej. Kilkanaście dni temu PGE oddała do użytku swoją największą farmę wiatrową o mocy 90 MW. Według szacunków Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej do końca tego roku moc wszystkich farm wiatrowych może osiągnąć 5 tys. MW. Gdyby te prognozy się potwierdziły, oznaczałoby to, że w ciągu ostatniego półrocza powstało więcej farm, niż średnio powstawało przez cały rok.


Pozostało 60% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane