statystyki

Ustawa o OZE rodziła się w bólach. Teraz może trafić do poprawki

autor: Adam Sofuł14.12.2015, 07:39; Aktualizacja: 14.12.2015, 10:28
Wiatraki

1 stycznia 2016 r. miała wejść w życie część przepisów ustawy o OZE regulująca system wsparciaźródło: ShutterStock

Zrodzona w bólach ustawa o odnawialnych źródłach energii może trafić do poprawki. To oznacza groźbę kolejnego wyhamowania inwestycji i kłopoty w spełnieniu wymogów polityki klimatycznej

Inwestorzy w odnawialne źródła energii znowu muszą wstrzymać się z projektami. Wciąż nie wiadomo, z jakiego systemu wsparcia będą korzystać w przyszłym roku. Jeszcze kilka dni temu wszystko wydawało się w miarę jasne – 1 stycznia 2016 r. miała wejść w życie część przepisów ustawy o OZE regulująca system wsparcia. – Wejście w życie części ustawy o odnawialnych źródłach energii może zostać odroczone do połowy przyszłego roku – zapowiedział minister energii Krzysztof Tchórzewski.

Chodzi o przepisy dotyczące aukcji. To system, w którym wsparcie od państwa otrzymuje ten podmiot, który zaoferuje najniższą cenę za energię. Nowe zasady budziły jednak zastrzeżenia i wielu inwestorów przyspieszało swoje inwestycje, żeby załapać się na stary model wsparcia, czyli tzw. zielone certyfikaty. – Jeśli uda nam się skończyć wszystkie instalacje OZE w tym roku, pozostaniemy w starym systemie, po którym wiadomo, czego możemy się spodziewać – mówił pod koniec listopada były już prezes Energi Andrzej Tersa.

Przyspieszenie widać zwłaszcza w najpopularniejszym segmencie OZE, energetyce wiatrowej. Kilkanaście dni temu PGE oddała do użytku swoją największą farmę wiatrową o mocy 90 MW. Według szacunków Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej do końca tego roku moc wszystkich farm wiatrowych może osiągnąć 5 tys. MW. Gdyby te prognozy się potwierdziły, oznaczałoby to, że w ciągu ostatniego półrocza powstało więcej farm, niż średnio powstawało przez cały rok.


Pozostało jeszcze 60% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane