statystyki

Czysta i tania energia: Fantazja czy realność?

autor: Michał Kleiber14.12.2015, 07:39; Aktualizacja: 14.12.2015, 09:16
słońce, sun, energi słoneczna

Niestety, na Ziemi trudno jest stworzyć warunki podobne do panujących na Słońcuźródło: ShutterStock

Dekadę temu zdarzyło mi się być członkiem grupy wyznaczonej przez Komisję Europejską do prowadzenia negocjacji w sprawie projektu ITER, czyli budowy eksperymentalnego reaktora termonuklearnego oraz międzynarodowego programu badawczego z tym związanego. Celem tego przedsięwzięcia było (i nadal jest) produkowanie na wielką skalę czystej i bardzo taniej energii z kontrolowanej fuzji jądrowej. Efektów procesu tego typu doświadczamy codziennie w postaci docierającej do nas energii słonecznej, szczodrze obdarowującej nas światłem i ciepłem.

Niestety, na Ziemi trudno jest stworzyć warunki podobne do panujących na Słońcu, umożliwiających niejako naturalną realizację procesu fuzji jądrowej. Na Ziemi, ze względu na znacznie słabszą grawitację, niezbędna byłaby do tego temperatura dziesięciokrotnie wyższa od tej panującej w jądrze Słońca. Komplikuje to plany praktycznego wykorzystania fuzji, nie pozbawiając jednak wielu ekspertów nadziei na ostateczny sukces.


Pozostało 83% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane