Potrzebujemy więcej polskiej gospodarki - postulował dziś podczas spotkania z biznesmenami Mateusz Morawiecki. Wicepremier wziął udział w prezentacji raportu Związku Przedsiębiorców i Pracodawców „Bilans otwarcia 2016”.

Według ministra rozwoju, zbyt dużą część polskiego długu jest w zagranicznych rękach. Mateusz Morawiecki szacuje, że około 440 miliardów z zadłużenia sięgającego około 800 miliardów złotych znajduje się w rękach zagranicznych inwestorów. Z tytułu odsetek, w zależności od wysokości oprocentowania obligacji, otrzymują oni około 20 miliardów złotych rocznie.

Według wicepremiera, zmiana tego stanu rzeczy potrwa wiele lat. Według Mateusza Morawieckiego Polska jest zależna od zagranicy właśnie ze względu na zadłużenie. Minister rozwoju zapewnił, że rząd będzie dbał o stabilność finansów publicznych. Raport na temat wyzwań dla Polski przygotował Warsaw Enterprise Institute. Wynika z niego, że wśród najważniejszych wyzwań jest dogonienie niemieckiej gospodarki, ograniczenie zadłużenia i poprawa jakości życia w Polsce.