Przedsiębiorcy nastawieni są na intensywny rozwój. Zapowiadają wzrost zatrudnienia i wynagrodzeń. Potwierdzają to badania firmy doradztwa personalnego i pracy tymczasowej Randstad. Wynika z nich, że tworzenie nowych etatów na przełomie roku planuje 31 procent firm.

Jak podkreśla Agnieszka Bulik z Randstad zima, to zwykle okres spadków zatrudnienia. Tymczasem odpowiedzi pracodawców wskazują, że będzie odwrotnie. Branżowymi liderami zwiększania zatrudnienia będą handel i naprawy oraz logistyka, transport i gospodarka maszynowa a także sektor przemysłowy. Największą dynamikę tworzenia miejsc pracy deklarują firmy województw pomorskiego i zachodniopomorskiego. Na wysokim poziomie przyrostu zatrudnienia są również obszary centrum, wschodu i zachodu kraju.

Podwyżki wynagrodzeń zapowiada 1/3 badanych firm. Wyższej płacy mogą się spodziewać zwłaszcza osoby zatrudnione w przemyśle, usługach, sektorze transportowym, magazynowym i logistyce. Agnieszka Bulik zwraca uwagę, że pracodawcy poszukujący pracowników czy to do pracy tymczasowej czy do stałej, rewidują swoje propozycje dotyczące wysokości wynagrodzeń. Wiedzą już, że niskimi płacami swoich pracowników nie zatrzymają. Nie pozyskają tez nowych a zamówień przybywa.
Także prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych Sławomir Majman podkreśla, że dobrze być pracownikiem w najbliższym czasie. Przedsiębiorstwa są w lepszej formie niż przed rokiem a pracownicy mają mocniejszą pozycję przetargową.


Blisko 2/3 badanych firm deklaruje, że podwyżki zostaną przyznane większości pracowników. Nieco ponad 1/3 zamierza objąć podwyżkami mniejsze grupy, stanowiące do 50 procent całej załogi.

Badanie przeprowadzono w okresie od 7 października do 10 listopada tego roku na próbie tysiąca przedsiębiorców.