statystyki

Pożyczka wypiera dotację, czyli jak się zaniża deficyt

autor: Jakub Sawulski19.11.2015, 10:11

W ostatnich latach w polskiej polityce fiskalnej upowszechnił się proceder udzielania Funduszowi Ubezpieczeń Społecznych nieoprocentowanych pożyczek z budżetu państwa. Prowadzi on do zniekształcenia informacji o wysokości deficytu budżetowego, która stanowi kluczowy element oceny sytuacji finansowej państwa w debacie publicznej. Od nowego rządu należy oczekiwać zaprzestania tego rodzaju praktyk.

Budżet państwa od 2009 r. regularnie udziela FUS nieoprocentowanych pożyczek. FUS, fundusz permanentnie deficytowy, nie ma zdolności do spłaty tych zobowiązań. Ekonomicznie pożyczki te są więc tożsame z dotacjami z budżetu. Transfer środków pomiędzy budżetem a FUS w formie pożyczki jest jednak klasyfikowany jako rozchód, a nie wydatek budżetu. W konsekwencji pożyczki nie mają wpływu na wysokość deficytu budżetu państwa i są sposobem na jego sztuczne zaniżenie.

W latach 2009–2014 ze środków budżetu państwa udzielono FUS aż 15 pożyczek. Według stanu na koniec 2014 r. łączne zobowiązanie FUS z tego tytułu wyniosło 39,8 mld zł. O taką kwotę zaniżono deficyty budżetu państwa we wskazanych sześciu latach (średnio ponad 6,5 mld zł każdego roku). Kolejne pożyczki zaplanowano na 2015 i 2016 r. W 2015 r. FUS otrzyma w ten sposób 5,5 mld zł, a w 2016 r. kolejne 4,9 mld zł.


Pozostało jeszcze 62% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze FB:

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane