statystyki

Gwarancja bankowa „na pierwsze żądanie” może być niebezpieczna

autor: Wojciech Wołoszczuk17.11.2015, 10:05; Aktualizacja: 17.11.2015, 10:28

Przed jej wystawieniem dłużnik powinien zadbać o zapisy w umowie. Warto doprecyzować, jakie dokumenty wierzyciel musi przedstawić i jakich procedur powinien dochować, żeby uruchomić wypłatę.

Nie ma z góry narzuconego wzoru, jak powinna być ukształtowana gwarancja bankowa, co daje stronom możliwość dostosowania jej treści do ich potrzeb. Praktyka ukształtowała m.in. bezwarunkową gwarancję bankową, zwaną także gwarancją „na pierwsze żądanie”, która z punktu widzenia wierzyciela (beneficjenta gwarancji) jest niezwykle atrakcyjną formą zabezpieczenia jego roszczeń pieniężnych. Jednak dla dłużnika wiąże się z istotnym ryzykiem. W rękach nieuczciwego wierzyciela może się ona bowiem stać narzędziem szantażu, za pomocą którego może on wymuszać na dłużniku ustępstwa w kwestiach spornych lub uzyskać nienależną zapłatę.

Nie można odmówić realizacji

Sąd Najwyższy już w latach 90. XX wieku ukształtował linię orzeczniczą uznającą, że tego typu gwarancje mają charakter abstrakcyjny oraz niezależny od stosunku łączącego wierzyciela z dłużnikiem. W praktyce oznacza to, że bank nie może odmówić realizacji zobowiązania z udzielonej gwarancji (w części lub całości), opierając się na zarzutach przysługujących dłużnikowi w stosunku do jego wierzyciela (beneficjenta gwarancji). Nie będzie mógł więc np. odmówić wypłaty gwarancji nawet w sytuacji, gdy dłużnik postawi zarzut, że wierzytelność nie powstała (jest sporna). Zgodnie z tymi poglądami w przypadku gwarancji bezwarunkowej w zasadzie jedynym zarzutem, na jaki bank może się powołać, odmawiając wypłaty, jest zarzut nadużycia prawa przez beneficjenta gwarancji sprowadzający się do tego, że wierzyciel, zdając sobie sprawę z braku podstaw do skorzystania z gwarancji (np. wobec faktu, że roszczenie nie istnieje lub zostało zaspokojone), składa żądanie jej uruchomienia.

Bez oceny merytorycznej


Pozostało jeszcze 72% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane