statystyki

Sieci apteczne będą musiały zamknąć część placówek

autor: Patryk Słowik12.11.2015, 07:34; Aktualizacja: 12.11.2015, 08:27
Jeśli przedsiębiorca posiada zbyt wiele aptek, należy mu zezwolenie na część z nich cofnąć. I bez znaczenia jest to, z czego wynikało przekroczenie ustawowego progu.

Jeśli przedsiębiorca posiada zbyt wiele aptek, należy mu zezwolenie na część z nich cofnąć. I bez znaczenia jest to, z czego wynikało przekroczenie ustawowego progu.źródło: ShutterStock

Apteki sieciowe przez wiele lat błędnie interpretowały przepisy ustawy – Prawo farmaceutyczne (t.j. Dz.U. z 2008 r. nr 45, poz. 271 ze zm.). Teraz będą musiały ponieść tego konsekwencje w postaci zamknięcia części placówek.

Chodzi o interpretację art. 99 ust. 3 prawa farmaceutycznego. Stanowi on, że nie wydaje się zezwolenia na prowadzenie apteki, jeżeli podmiot ubiegający się o nie prowadzi już na terenie województwa więcej niż 1 proc. aptek ogólnodostępnych, ewentualnie jeśli czynią to podmioty przez niego kontrolowane. Sęk w tym, że przez wiele lat urzędnicy nie zwracali uwagi na tę regulację. W efekcie na rynku wiele aptek wskazany próg przekracza. I pojawił się problem: czy przedsiębiorcom, którzy mają zbyt wiele placówek wskutek uprzednio wydanego zezwolenia, można nakazać zamknięcie aptek ponad limit.


Pozostało jeszcze 77% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane