Za gospodarkę w rządzie Beaty Szydło będzie odpowiadać między innymi wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki, ministrem finansów zostanie Paweł Szałamacha, a ministrem skarbu będzie Dawid Jackiewicz. Jakie wyzwania stawiają przed nimi eksperci?

Uporządkowanie finansów publicznych i dokończenie prywatyzacji. To jedne z najważniejszych zadań, którymi powinien zająć się przyszły rząd. Tak uważa ekonomista Dariusz Woźniak z Wyższej Szkoły Biznesu w Nowym Sączu.

Ekspert podkreśla, że powinniśmy zwiększyć efektywność polskiej gospodarki, między innymi poprzez uproszczenia podatkowe dla przedsiębiorców. Ekonomista dodaje, że rządzący powinni szczególnie zadbać o obniżane zadłużenia publicznego kraju aby uchronić następne pokolenie przed spłatą nadmiernych zobowiązań.

Z kolei główny ekonomista domu maklerskiego XTB, Przemysław Kwiecień, podkreśla, że w pierwszej kolejności rząd będzie musiał zająć się przyszłorocznymi podatkami. Według eksperta czas na zmiany jest mało. Jeżeli Prawo i Sprawiedliwość zdecyduje się na korektę przyszłorocznych podatków będzie musiało zmienić też budżet. Ekonomista czeka na komunikaty w tych sprawach.

Reklama

Ekspert w rozmowie z IAR podkreśla, że rząd będzie musiał zmierzyć się z nie rozwiązanym problemem górnictwa. Poprzedni rząd zapewnił krótkoterminową płynność finansową górniczym spółkom. Jednak niskie ceny surowca na światowych giełdach powodują, że problemu restrukturyzacji górnictwa nie da się odłożyć.

Te wszystkie zmiany będą musiały zajść w obliczu coraz szybciej starzejącego się społeczeństwa. Jednym z najważniejszych wyzwań dla nowego rządu jest demografia - uważa główny ekonomista banku Citi Handlowego Piotr Kalisz. Kandydatka PiS na premiera Beata Szydło podała skład swojego przyszłego rządu.

Piotr Kalisz podkreśla, że stan polskiej gospodarki jest dobry, a wśród wyzwań wymienia między innymi zapobieżenie malejącej liczbie Polaków. Dodaje jednak, że jest to zadanie na następnych dziesięć, dwadzieścia lat. Inne ważne zadanie rządu, to sprawne wykorzystanie pieniędzy z Unii Europejskiej. Piotr Kalisz uważa, że nie będzie z tym problemu.

Prawo i Sprawiedliwość zmienia resorty gospodarcze. Powstanie duże ministerstwo rozwoju. Stopniowo wygaszane ma być ministerstwo skarbu. Powstały resorty infrastruktury i budownictwa oraz gospodarki morskiej.