Kliknij, aby powiększyć
Wyniki, jakie odnotowały firmy leasingowe w ubiegłym roku, są rekordowe w całej historii leasingu w Polsce. Wartość leasingu na rynku ruchomości i nieruchomości wyniosła 21,5 mld zł, co oznacza wzrost o 32 proc. w stosunku do 2005 roku. Wartość środków przekazanych w leasing ruchomości wzrosła o 41 proc. Ogromne zapotrzebowanie odnotowano zwłaszcza na leasing maszyn i urządzeń przemysłowych. W 2006 roku sfinansowano zakupy inwestycyjne w tym segmencie za około 6,3 mld zł, czyli o 49 proc. więcej niż w roku 2005.
Maszyny górą
– Przyrost ten jest efektem wyraźnego ożywienia w gospodarce. Pierwsze jego symptomy są najczęściej odczuwalne na rynku budowlanym. Wartość wyleasingowanych maszyn budowlanych w 2006 roku wzrosła ponad dwukrotnie w stosunku do 2005 roku, dając tej grupie przedmiotów największy, 21-proc. udział w całym portfelu maszyn i urządzeń – mówi Andrzej Sugajski, dyrektor Związku Przedsiębiorstw Leasingowych. Jak podkreśla, tak dobre wyniki były możliwe dzięki strategii poszczególnych firm leasingowych, które znacząco rozszerzyły w ubiegłym roku ofertę o leasing maszyn i urządzeń. O 58 proc. wzrosła wartość leasingu samochodów osobowych. Wartość sfinansowanych inwestycji w całym segmencie środków transportu drogowego wyniosła około 12,1 mld zł, co oznacza wzrost o 37 proc. Wpływ na dobre wyniki w tym segmencie ma stale zwiększająca się popularność leasingu wśród firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw, a także dynamicznie rozwijające się usługi zarządzania flotami samochodowymi (Car Fleet Management).
Małe i średnie leasingują
Ujemną dynamikę odnotowano w leasingu nieruchomości. Wartość nowego portfela wyniosła w 2006 roku 2 mld zł, co oznacza spadek o 17 proc. w stosunku do 2005 roku. – Jest to rynek o bardzo zróżnicowanych jednostkowych wartościach transakcji, co sprawia, że przy stosunkowo niskim wolumenie nowego portfela zawarcie jednej transakcji może spowodować więcej niż kilkuprocentowe zmiany całego portfela – tłumaczy Andrzej Sugajski.
Również w segmencie
leasingu nieruchomości można zaobserwować większy popyt ze strony małych i średnich firm, czego potwierdzeniem jest zmiana struktury portfela. Średnia wartość transakcji zmniejszyła się z 33,7 mln do 18,8 mln zł. Liderem rynku ruchomości pozostaje Europejski Fundusz Leasingowy, którego rynkowy udział w 2006 roku wyniósł 13,4 proc. Tuż za nim plasuje się Raiffeisen Leasing (10,6 proc. udziałów) i BRE Leasing (9,8 proc.). W czołówce największych firm leasingowych znalazły się też Millennium Leasing, BZ WBK Leasing i VB Leasing.
Lider dwóch segmentów
W segmencie maszyn i urządzeń w ubiegłym roku najwięcej wyleasingował SG Equipment Leasing Polska (10,2 proc. udziału). Ta firma jest też liderem na rynku leasingu komputerów i sprzętu biurowego. Na rynku leasingu nieruchomości prowadzi ING Lease Polska, spółka, której rynkowy udział wyniósł w 2006 roku 34 proc.