Emerytalne fundusze akcyjne są na minusie. Co z naszymi emeryturami?

autor: Marek Chądzyński, Grzegorz Osiecki04.11.2015, 07:40; Aktualizacja: 04.11.2015, 10:14
Eksperci i zarządzający OFE mówią, że rynek funduszy emerytalnych wpadł w dryf

Eksperci i zarządzający OFE mówią, że rynek funduszy emerytalnych wpadł w dryfźródło: ShutterStock

Przez giełdową dekoniunkturę OFE nie mogą się w tym roku pochwalić zyskami ze swoich inwestycji. Ale mogło być przecież dużo gorzej.

Dziś Trybunał Konstytucyjny wyda orzeczenie w sprawie zgodności z konstytucją tzw. reformy OFE. Zmiany przeforsowane przez odchodzący rząd wzbudziły wątpliwości prezydenta i rzecznika praw obywatelskich. Ale też istotnie wpłynęły na funkcjonowanie funduszy. Przykład: skutki nowej polityki inwestycyjnej. Większość ich portfela to akcje – około 76 proc. aktywów. Zmiana wprowadziła zakaz kupowania przez OFE obligacji skarbowych, co spowodowało, że stały się one funduszami akcyjnymi uzależnionymi od koniunktury na giełdzie. A duża część akcji, jakie mają OFE, to papiery banków. Marek Sakowski, wiceprezes Pekao Pioneer PTE, mówi, że stanowią one około 1/4 akcji posiadanych przez fundusze.

– Akcje banków od kilku miesięcy są pod presją, inwestorzy boją się skutków wprowadzenia podatku bankowego czy przewalutowania kredytów – zauważa Marek Sakowski. Podatek zapowiada PiS, opowiada się też za radykalną formą rozwiązania problemu kredytów frankowych, gdzie główne koszty przewalutowania miałyby ponieść banki.

W ostatnich 12 miesiącach żaden OFE nie wypracował zysku z inwestycji. Najgorzej jest w najmniejszym OFE Pekao: tu roczna stopa zwrotu wynosi (według danych na koniec października) -4,7 proc. Ale to jedyny fundusz, który zanotował wynik gorszy od rocznej porównawczej stopy zwrotu (wskaźnik uwzględniający zmiany WIG i wysokość trzymiesięcznej stopy rynku międzybankowego WIBOR). W ciągu ostatnich 12 miesięcy wyniósł on -4,54 proc. Najmniejszy spadek wartości jednostki zanotowało OFE PZU Złota Jesień (o 0,03 proc.).


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (3)

 • psps(2015-11-07 11:35) Zgłoś naruszenie 00

  Pan Lewandowski, bo Pan Bielecki mniej, ostatnio śmie w ogóle występować? Powinien się czerwienić ze wstydu. Tego doradcę trzeba izolować od naszych pieniędzy.

  Odpowiedz
 • Już oni wam wypłacą.(2015-11-04 13:10) Zgłoś naruszenie 00

  Macie swoje emerytury OFE u Balcerowicza i Petru.

  Odpowiedz
 • rzeczoznawca(2015-11-04 14:08) Zgłoś naruszenie 00

  Skonfiskuja zlodziejom ukradzione majatki Polakow i beda placic nimi do konca swiata emerytury - innej alternatywy nie przewiduje!

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane