statystyki

Emerytalne fundusze akcyjne są na minusie. Co z naszymi emeryturami?

autor: Marek Chądzyński, Grzegorz Osiecki04.11.2015, 07:40; Aktualizacja: 04.11.2015, 10:14
Eksperci i zarządzający OFE mówią, że rynek funduszy emerytalnych wpadł w dryf

Eksperci i zarządzający OFE mówią, że rynek funduszy emerytalnych wpadł w dryfźródło: ShutterStock

Przez giełdową dekoniunkturę OFE nie mogą się w tym roku pochwalić zyskami ze swoich inwestycji. Ale mogło być przecież dużo gorzej.

Dziś Trybunał Konstytucyjny wyda orzeczenie w sprawie zgodności z konstytucją tzw. reformy OFE. Zmiany przeforsowane przez odchodzący rząd wzbudziły wątpliwości prezydenta i rzecznika praw obywatelskich. Ale też istotnie wpłynęły na funkcjonowanie funduszy. Przykład: skutki nowej polityki inwestycyjnej. Większość ich portfela to akcje – około 76 proc. aktywów. Zmiana wprowadziła zakaz kupowania przez OFE obligacji skarbowych, co spowodowało, że stały się one funduszami akcyjnymi uzależnionymi od koniunktury na giełdzie. A duża część akcji, jakie mają OFE, to papiery banków. Marek Sakowski, wiceprezes Pekao Pioneer PTE, mówi, że stanowią one około 1/4 akcji posiadanych przez fundusze.

– Akcje banków od kilku miesięcy są pod presją, inwestorzy boją się skutków wprowadzenia podatku bankowego czy przewalutowania kredytów – zauważa Marek Sakowski. Podatek zapowiada PiS, opowiada się też za radykalną formą rozwiązania problemu kredytów frankowych, gdzie główne koszty przewalutowania miałyby ponieść banki.

W ostatnich 12 miesiącach żaden OFE nie wypracował zysku z inwestycji. Najgorzej jest w najmniejszym OFE Pekao: tu roczna stopa zwrotu wynosi (według danych na koniec października) -4,7 proc. Ale to jedyny fundusz, który zanotował wynik gorszy od rocznej porównawczej stopy zwrotu (wskaźnik uwzględniający zmiany WIG i wysokość trzymiesięcznej stopy rynku międzybankowego WIBOR). W ciągu ostatnich 12 miesięcy wyniósł on -4,54 proc. Najmniejszy spadek wartości jednostki zanotowało OFE PZU Złota Jesień (o 0,03 proc.).


Pozostało jeszcze 73% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (3)

 • psps(2015-11-07 11:35) Zgłoś naruszenie 00

  Pan Lewandowski, bo Pan Bielecki mniej, ostatnio śmie w ogóle występować? Powinien się czerwienić ze wstydu. Tego doradcę trzeba izolować od naszych pieniędzy.

  Odpowiedz
 • Już oni wam wypłacą.(2015-11-04 13:10) Zgłoś naruszenie 00

  Macie swoje emerytury OFE u Balcerowicza i Petru.

  Odpowiedz
 • rzeczoznawca(2015-11-04 14:08) Zgłoś naruszenie 00

  Skonfiskuja zlodziejom ukradzione majatki Polakow i beda placic nimi do konca swiata emerytury - innej alternatywy nie przewiduje!

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane