statystyki

Niemcy: Pierwszy partner handlowy Polski. Rzetelne, ale nie bezproblemowe

autor: Patrycja Otto03.11.2015, 09:18; Aktualizacja: 03.11.2015, 09:25
Jednym z dynamiczniej rozwijających się sektorów w Niemczech jest branża technologii cyfrowych i systemów informatycznych.

Jednym z dynamiczniej rozwijających się sektorów w Niemczech jest branża technologii cyfrowych i systemów informatycznych.źródło: ShutterStock

Gospodarka RFN to czwarta co do wielkości po Stanach Zjednoczonych Chinach i Japonii potęga ekonomiczna na świecie. Kraj ten od ponad dwudziestu lat jest także pierwszym partnerem handlowym Polski.

Wartość naszego eksportu do Niemiec w 2014 r. wyniosła 47,6 mld euro, a importu z tego kraju 39,8 mld euro. Łączna wartość obrotów handlowych między Polską a Niemcami to 87,4 mld euro – o 11 proc. więcej niż w 2013 r.

Perspektywiczne obszary

Jednym z dynamiczniej rozwijających się sektorów w Niemczech jest branża technologii cyfrowych i systemów informatycznych. W latach 2010-2020 ma średniorocznie rosnąć o 3 proc. Dobrze radzi sobie także produkcja maszynowa z prognozowanym wzrostem o 2,4 proc. rocznie czy sektor ochrony i pielęgnacji zdrowia – wzrost o 2 proc. Dlatego jest i będzie zapotrzebowanie również na materiały opatrunkowe, przybory i narzędzia jednorazowe, odzież medyczną i szkło laboratoryjne. Obserwuje się też duży wzrost zainteresowania turystyką wyjazdową do Polski związaną z świadczeniem usług lecznictwa sanatoryjnego i uzdrowiskowego.

– Do rozwojowych branż dla polskiego eksportu na rynek niemiecki można zaliczyć rozrywkę i kulturę, artykuły rolno-spożywcze, dekoracyjne i wyposażenia wnętrz, ogrodnicze oraz meble i akcesoria meblowe. Dobre perspektywy czeka też rynek usług budowlanych, zwłaszcza w zakresie robót wysoko wyspecjalizowanych oraz montażu produkowanych w Polsce wyrobów – podkreśla Grzegorz Sielewicz, główny ekonomista Coface dla Europy Środkowo-Wschodniej.

Wśród importowanych przez Niemcy towarów na uwagę polskich eksporterów zasługują też: wyroby hutnicze, produkty chemiczne, pojazdy i części zamienne, surowce naturalne (np. węgiel kamienny, brunatny i metale kolorowe), aparatura radiotechniczna oraz nośniki informacji.

Czym kuszą Niemcy

Największe atuty naszego zachodniego sąsiada to położenie, duża liczba ludności i system prawny uznawany za jeden z najskuteczniejszych i najbardziej niezależnych na świecie. – Niemcy to także jeden ze światowych liderów pod względem ochrony własności intelektualnej. Stabilność społeczna, gospodarcza i polityczna stanowi tu solidne podstawy dla realizacji korporacyjnych projektów inwestycyjnych – zauważa Grzegorz Sielewicz. Podkreśla, że w prawie niemieckim nie występuje rozróżnienie między obywatelami tego kraju i innych państw w zakresie realizowania przedsięwzięć, czy zakładania przedsiębiorstw, a na transakcje kapitałowe, przelewy walutowe, nabywanie nieruchomości, podział zysków oraz na dostęp do wymiany walut nie są nakładane żadne ograniczenia ani bariery.

Jednym z najłatwiejszych sposobów nawiązania współpracy z niemieckimi firmami jest uczestnictwo w targach, imprezach wystawienniczych oraz misjach gospodarczych organizowanych np. przez izby handlowe. Informacji na ich temat można szukać w Polsko-Niemieckiej Izbie Przemysłowo-Handlowej. O przyszłych kontrahentach zza Odry dowiemy się natomiast w zagranicznych izbach handlowych lub w polskich placówkach dyplomatycznych oraz na stronach internetowych samych przedsiębiorstw.

Nie uzyska się tam jednak pełnych danych na temat wiarygodności i wypłacalności firm. Najlepszej wiedzy w tym zakresie dostarczą wywiadownie gospodarcze. Z ich usług warto korzystać, mimo że jak zauważają eksperci dochodzenie należności w Niemczech jest stosunkowo łatwym procesem, szczególnie na tle innych krajów europejskich. – Jest to wynikiem dużej kultury płatniczej oraz systemu prawnego. Największe trudności z terminowym regulowaniem należności mają branże dostawy energii oraz budownictwo – mówi Michał Stachowski, kierownik ds. windykacji zagranicznej Coface.


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane