statystyki

Niemcy: Pierwszy partner handlowy Polski. Rzetelne, ale nie bezproblemowe

autor: Patrycja Otto03.11.2015, 09:18; Aktualizacja: 03.11.2015, 09:25
Jednym z dynamiczniej rozwijających się sektorów w Niemczech jest branża technologii cyfrowych i systemów informatycznych.

Jednym z dynamiczniej rozwijających się sektorów w Niemczech jest branża technologii cyfrowych i systemów informatycznych.źródło: ShutterStock

Gospodarka RFN to czwarta co do wielkości po Stanach Zjednoczonych Chinach i Japonii potęga ekonomiczna na świecie. Kraj ten od ponad dwudziestu lat jest także pierwszym partnerem handlowym Polski.

Wartość naszego eksportu do Niemiec w 2014 r. wyniosła 47,6 mld euro, a importu z tego kraju 39,8 mld euro. Łączna wartość obrotów handlowych między Polską a Niemcami to 87,4 mld euro – o 11 proc. więcej niż w 2013 r.

Perspektywiczne obszary

Jednym z dynamiczniej rozwijających się sektorów w Niemczech jest branża technologii cyfrowych i systemów informatycznych. W latach 2010-2020 ma średniorocznie rosnąć o 3 proc. Dobrze radzi sobie także produkcja maszynowa z prognozowanym wzrostem o 2,4 proc. rocznie czy sektor ochrony i pielęgnacji zdrowia – wzrost o 2 proc. Dlatego jest i będzie zapotrzebowanie również na materiały opatrunkowe, przybory i narzędzia jednorazowe, odzież medyczną i szkło laboratoryjne. Obserwuje się też duży wzrost zainteresowania turystyką wyjazdową do Polski związaną z świadczeniem usług lecznictwa sanatoryjnego i uzdrowiskowego.

– Do rozwojowych branż dla polskiego eksportu na rynek niemiecki można zaliczyć rozrywkę i kulturę, artykuły rolno-spożywcze, dekoracyjne i wyposażenia wnętrz, ogrodnicze oraz meble i akcesoria meblowe. Dobre perspektywy czeka też rynek usług budowlanych, zwłaszcza w zakresie robót wysoko wyspecjalizowanych oraz montażu produkowanych w Polsce wyrobów – podkreśla Grzegorz Sielewicz, główny ekonomista Coface dla Europy Środkowo-Wschodniej.

Wśród importowanych przez Niemcy towarów na uwagę polskich eksporterów zasługują też: wyroby hutnicze, produkty chemiczne, pojazdy i części zamienne, surowce naturalne (np. węgiel kamienny, brunatny i metale kolorowe), aparatura radiotechniczna oraz nośniki informacji.

Czym kuszą Niemcy

Największe atuty naszego zachodniego sąsiada to położenie, duża liczba ludności i system prawny uznawany za jeden z najskuteczniejszych i najbardziej niezależnych na świecie. – Niemcy to także jeden ze światowych liderów pod względem ochrony własności intelektualnej. Stabilność społeczna, gospodarcza i polityczna stanowi tu solidne podstawy dla realizacji korporacyjnych projektów inwestycyjnych – zauważa Grzegorz Sielewicz. Podkreśla, że w prawie niemieckim nie występuje rozróżnienie między obywatelami tego kraju i innych państw w zakresie realizowania przedsięwzięć, czy zakładania przedsiębiorstw, a na transakcje kapitałowe, przelewy walutowe, nabywanie nieruchomości, podział zysków oraz na dostęp do wymiany walut nie są nakładane żadne ograniczenia ani bariery.

Jednym z najłatwiejszych sposobów nawiązania współpracy z niemieckimi firmami jest uczestnictwo w targach, imprezach wystawienniczych oraz misjach gospodarczych organizowanych np. przez izby handlowe. Informacji na ich temat można szukać w Polsko-Niemieckiej Izbie Przemysłowo-Handlowej. O przyszłych kontrahentach zza Odry dowiemy się natomiast w zagranicznych izbach handlowych lub w polskich placówkach dyplomatycznych oraz na stronach internetowych samych przedsiębiorstw.

Nie uzyska się tam jednak pełnych danych na temat wiarygodności i wypłacalności firm. Najlepszej wiedzy w tym zakresie dostarczą wywiadownie gospodarcze. Z ich usług warto korzystać, mimo że jak zauważają eksperci dochodzenie należności w Niemczech jest stosunkowo łatwym procesem, szczególnie na tle innych krajów europejskich. – Jest to wynikiem dużej kultury płatniczej oraz systemu prawnego. Największe trudności z terminowym regulowaniem należności mają branże dostawy energii oraz budownictwo – mówi Michał Stachowski, kierownik ds. windykacji zagranicznej Coface.


Pozostało jeszcze 73% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane