Polskie firmy mają tak duże zapasy gotówki, że politycy już myślą jak je wydać

autor: Marek Chądzyński, Grzegorz Osiecki22.10.2015, 07:08; Aktualizacja: 22.10.2015, 08:59
Zyski przedsiębiorców rosną

Zyski przedsiębiorców rosnąźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Polskie firmy mają tak duże zapasy gotówki, że stały się one tematem przedwyborczych dyskusji. Jedni poprzez ulgi chcą zachęcać biznes do inwestowania, inni postulują wprowadzenie podatku od nadwyżek kapitałowych.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (12)

  • kon(2015-10-23 07:39) Zgłoś naruszenie 00

    xxyyzz - doskonała teoria, niestety praktyka temu przeczy - np: doskonale wynagradzani pracownicy państwowych przedsiębiorstw, nie są ani innowacyjni ani lojalni (teorie zarządzenia sprawdzające się np. w Danii niekoniecznie będą skuteczne np. w Polsce lub Grecji)

    Odpowiedz
  • effik(2015-10-23 06:32) Zgłoś naruszenie 00

    Jakby ktoś miał wątpliwości, to oszczędzanie pieniędzy w IKE czy IKZE też się kiedyś tak skończy, że państwo dla naszego dobra postanowi zagospodarować takie nadwyżki. Ot w weekend przegłosują a w poniedziałek już nie będzie pokusy żeby pieniądze wypłacić i przepić, bo pieniędzy nie będzie. Tzn. będą ale odpowiednio zagospodarowane. Wcześniej czy później.

    Odpowiedz
  • Karl_M(2015-10-23 00:20) Zgłoś naruszenie 00

    Zabrać... opodatkować... przekierować... CO?! Prywatne pieniądze, bo po państwowych nawet smród nie został?! A byłby to początek "łańcuszka szczęścia": po osobach prawnych kolejne do "obróbki finansowej" byłyby osoby fizyczne, które zgromadziły, powiedzmy, co najmniej 200 tys. zł. Skarbówka nic na nich nie znalazła, a pieniądze są potrzebne Ojczyźnie... No to - był NEP? I już go NIET!

    Odpowiedz
  • Grześ(2015-10-22 22:56) Zgłoś naruszenie 10

    Najwięcej na temat PROWADZENIA BIZNESU mają do powiedzenia etatowi pracownicy . Skoro tak wszystko WIEDZĄ i i UMIOM to po co pracują u kogoś na etacie ? Załóżcie firmę i bądźcie wzorem dla niezdolnych przedsiębiorców !

    Odpowiedz
  • tak w 2 zdaniach(2015-10-22 20:50) Zgłoś naruszenie 00

    Zmienia sie trend i modne staje sie 'nie wydawanie'. Ludzie zrozumieli w koncu, ze to pieniadz daje sile, a nie nowy telewizor czy samochod, a przez cale dziesieciolecia byli manipulowani. Dlatego tez firmy spodziewaja sie globalnego kryzysu i chomikuja gotowke.

    Odpowiedz
  • obserwator(2015-10-22 15:18) Zgłoś naruszenie 00

    Nie chcę straszyć, ale chyba zbliża się wojna, bo w społeczeństwie znów kreowana jest grupa ludzi, która jest winna wszystkiemu, co złe. Kiedyś mówiono tak o wyznawcach jednej z religii, teraz palcem pokazuje się przedsiębiorców i generalnie osoby bogate. "Zabrać im, rozdać biedniejszym, im się to bardziej należy! Pracodawcy to pasożyty i wyzyskiwacze! " Przecież to już było i wszyscy wiemy do czego doprowadziło...

    Odpowiedz
  • zx(2015-10-22 12:48) Zgłoś naruszenie 00

    Jeśli PO mówi że nie wprowadzi podatku katastralnego to oznacza że taki podatek wprowadzi.Tak samo twierdzili o podwyższeniu wieku emerytalnego

    Odpowiedz
  • @1(2015-10-22 12:14) Zgłoś naruszenie 00

    Piknij sie w czachę. "Gazeta BezPrawna" to niemiecki szmatławiec i straszy PiS-em

    Odpowiedz
  • Marek(2015-10-22 11:04) Zgłoś naruszenie 00

    Rozbój w biały dzień!

    Odpowiedz
  • opodatkowac nadwyzki(2015-10-22 10:49) Zgłoś naruszenie 00

    Opodatkowac nadwyzki! To zmusi pracodawcow do podniesienia pensji pracownikom. Dzis nei ma zadnej zaleznosci miedzy zyskiem firmy a pensja pracownika. Pensja ustalona 8-10 lat wczesniej nie ulega zadnym podwyzkom. Pracownicy nie maja zadnej karty przetargowej i nie maja po co chodzic z prosba o podwyzke, bo to jak prosba o jalmuzne, a pracodawcy nie daja premii, nagrod swiatecznych, nie ma wczasow pod grusza itd itp , Tzn to wszystko dotyczy pracodawcow prywatnych.

    Odpowiedz
  • Autor Autorski(2015-10-22 10:45) Zgłoś naruszenie 00

    Tym sposobem aparat państwowy w końcu wyartykułował to klarownie: twoje pieniądze nie są twoje.

    Odpowiedz
  • XXYYZZ(2015-10-22 10:01) Zgłoś naruszenie 00

    Już od jakiegoś czasu eksperci orzekają, że przedsiębiorcy w Polsce bazując na tanim pracowniku, nie są motywowani do nowoczesnego zarządzania, innowacyjności czy modernizacji swoich przedsiębiorstw.
    I stąd te nadwyżki, na których politycy chcą położyć swoje brudne łapska!
    Ale u polityków i dzisiejszych przedsiębiorców jest marna wiedza ekonomiczna. Jest ona krótkowzroczna i nakierowana na zysk i tzw. szybki pieniądz. Bardzo często kosztem pracownika i prostych, a nawet prymitywnych technologii i nielogicznej logistyki.
    Nie rozumieją procesów i tego, że proces wymaga czasu. Wymyślają prymitywne i prostych ekonomów metody zarządzania - nie rozumiejąc, że pracownik jest kapitałem firmy. Pracownik lojalny, bo godnie wynagradzany, szkolony i utażsamiający się z firmą, a zatem lojalny i często innowacyjny.

    Więc nadwyżki nie kumuluje się i nie konsumuje, a inwestuje! Wszystko w odpowiednich proporcjach i systemowo.
    Ale czy nasi, nowi kapitaliści ten mechanizm rozumieją? Wątpię!

    Odpowiedz