W polskich urzędach i firmach działa ponad 140 chatbotów, czyli wirtualnych doradców. Jesteśmy niekwestionowanym liderem światowym – więcej działa tylko w USA. I to wcale nie jest koniec
Anna, która doradza na stronie Regionalnego Centrum Gospodarki Wodno- Ściekowej, na pytanie o wiek odpowiada: „8 lat i 30 tygodni”. To nie do końca prawda, bo w tym urzędzie działa od roku, ale tyle lat ma system, na podstawie którego funkcjonuje. Wincent, który jest wirtualnym doradcą Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, został utworzony specjalnie na potrzeby portalu Inżynieria Wiedzy i potrafi świetnie wytłumaczyć, czym są ontologia i semantyka.
W Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rzeszowie pomaga Magda. Ma jasną bluzkę, szarą spódnicę, gruby pasek i czarną marynarkę. Ubrana jest więc dosyć konserwatywnie, ale i tak wygląda jak młoda, ładna dziewczyna, mająca odczarować wizerunek bibliotekarki. Jej algorytm został połączony z wyszukiwarką książek, więc nie tylko potrafi udzielić informacji co do godzin otwarcia biblioteki i zasad jej funkcjonowania, ale też od razu może sprawdzić dostępność książek.