statystyki

Młoda i tania sztuka szansą na duży zysk

autor: Patrycja Otto15.10.2015, 07:45; Aktualizacja: 15.10.2015, 08:30
Aukcja w Christie's obrazu Andy Warhola

Aukcja w Christie's obrazu Andy Warholaźródło: Bloomberg

Szykuje się rekordowy rok. Wiele wskazuje na to, że obroty z aukcji przekroczą te z 2013 r., czyli dotychczas najlepszego w historii rynku

– Przed nami najważniejszy okres. Grudniowe aukcje odpowiadają za niemal połowę obrotów. I dopiero po świętach będzie można oszacować tegoroczny wynik – uważa Marta Rydzyńska z działu marketingu w spółce Polswiss Art. I dodaje, że już widać, iż mamy do czynienia z odbiciem rynku.

– Na sześciu aukcjach osiągnęliśmy obroty na poziomie 10,92 mln zł. A przed nami jeszcze dwie kluczowe – wylicza Rydzyńska. Według wyliczeń portalu Rynekisztuka.pl, w całym 2014 r. obrót tego domu wyniósł 7,6 mln zł. Na poprawę wskazują też inni gracze. Desa Unicum w I półroczu zanotowała wzrost obrotów aukcyjnych o 20 proc. w relacji do 2014 r., sprzedając prace za ponad 26 mln zł. Duży progres dostrzega Agra-Art: od stycznia do października wartość sprzedaży aukcyjnej wyniosła już 7,7 mln zł. W zeszłym roku po 10 miesiącach było to 4,5 mln zł, czyli ponad 70 proc. mniej. Eksperci zauważają, że rynek polskiej sztuki jest wart wielokrotnie więcej. Sprzedaż wielu dzieł odbywa się z pominięciem pośredników.

O tym, że ten rok jest dobry, świadczyć może i to, że na liście 10 najdrożej sprzedanych w historii Polski obrazów 6 to dzieła wystawione w tym roku. Skąd rosnąca popularność inwestowania w sztukę? Przybywa osób zamożnych i bogatych. Według raportu KPMG jest ich już ponad 900 tys., a w 2017 r. ma być ponad 1,15 mln zł. – Grupa tych, którzy inwestują w drogą sztukę, liczy ok. 100 osób. Przybywa jednak zainteresowanych tańszymi pracami – mówi Anna Niemczycka-Gottfried z Rynekisztuka.pl.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane