statystyki

Młoda i tania sztuka szansą na duży zysk

autor: Patrycja Otto15.10.2015, 07:45; Aktualizacja: 15.10.2015, 08:30
Aukcja w Christie's obrazu Andy Warhola

Aukcja w Christie's obrazu Andy Warholaźródło: Bloomberg

Szykuje się rekordowy rok. Wiele wskazuje na to, że obroty z aukcji przekroczą te z 2013 r., czyli dotychczas najlepszego w historii rynku

– Przed nami najważniejszy okres. Grudniowe aukcje odpowiadają za niemal połowę obrotów. I dopiero po świętach będzie można oszacować tegoroczny wynik – uważa Marta Rydzyńska z działu marketingu w spółce Polswiss Art. I dodaje, że już widać, iż mamy do czynienia z odbiciem rynku.

– Na sześciu aukcjach osiągnęliśmy obroty na poziomie 10,92 mln zł. A przed nami jeszcze dwie kluczowe – wylicza Rydzyńska. Według wyliczeń portalu Rynekisztuka.pl, w całym 2014 r. obrót tego domu wyniósł 7,6 mln zł. Na poprawę wskazują też inni gracze. Desa Unicum w I półroczu zanotowała wzrost obrotów aukcyjnych o 20 proc. w relacji do 2014 r., sprzedając prace za ponad 26 mln zł. Duży progres dostrzega Agra-Art: od stycznia do października wartość sprzedaży aukcyjnej wyniosła już 7,7 mln zł. W zeszłym roku po 10 miesiącach było to 4,5 mln zł, czyli ponad 70 proc. mniej. Eksperci zauważają, że rynek polskiej sztuki jest wart wielokrotnie więcej. Sprzedaż wielu dzieł odbywa się z pominięciem pośredników.

O tym, że ten rok jest dobry, świadczyć może i to, że na liście 10 najdrożej sprzedanych w historii Polski obrazów 6 to dzieła wystawione w tym roku. Skąd rosnąca popularność inwestowania w sztukę? Przybywa osób zamożnych i bogatych. Według raportu KPMG jest ich już ponad 900 tys., a w 2017 r. ma być ponad 1,15 mln zł. – Grupa tych, którzy inwestują w drogą sztukę, liczy ok. 100 osób. Przybywa jednak zainteresowanych tańszymi pracami – mówi Anna Niemczycka-Gottfried z Rynekisztuka.pl.


Pozostało jeszcze 75% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane