Minister rolnictwa zapewnia, że producenci żywności otrzymają na czas pomoc za straty poniesione w czasie suszy. Marek Sawicki powiedział w radiowej Jedynce, że na ten cel zostanie przeznaczone ponad pół miliarda złotych.

Z budżetu państwa rolnicy i producenci żywności otrzymają 450 milionów złotych. Na dodatkowe 20 milionów mogą liczyć osoby posiadające uprawy czarnych porzeczek. Pomoże także Unia Europejska.

Złożono już ponad 166 tysięcy wniosków, ale na pomoc brakuje około 200 milionów złotych. Minister Marek Sawicki zapewnia, że rząd postara się znaleźć te pieniądze. Dodał, że jeśli się nie uda, będzie zastosowany "mechanizm redukcyjny". Część środków zostanie wypłacona już po 10 października. Istnieje możliwość korzystania z kredytów preferencyjnych. Po 16 października będzie wypłacane 50% dopłat bezpośrednich, bez czekania na wyniki kontroli administracyjnych.

Reklama

Minister rolnictwa mówił także w Jedynce o tym, że po wprowadzeniu rosyjskiego embarga polscy producenci jabłek znaleźli nowe rynki zbytu, w tym w Azji, między innymi, w Wietnamie, Singapurze i Korei Południowej. Stawiają także na przetwórstwo jabłek.