statystyki

Drugi proces o ten sam dług niewykluczony. Zdania sądów są rozbieżne

autor: Grzegorz Ginalski06.10.2015, 08:58; Aktualizacja: 06.10.2015, 09:36
bankonty-złoty-pieniądze

Wierzyciel może prowadzić egzekucję z nieruchomości obciążonej hipoteką dopiero po uzyskaniu tytułu wykonawczego przeciwko nabywcy tejże nieruchomości w trybie przepisów ustawy z 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnegoźródło: ShutterStock

Przedsiębiorcy, którzy zabezpieczyli wierzytelność hipoteką na nieruchomości dłużnika, mogą być zdziwieni. Jeśli po uzyskaniu korzystnego wyroku zostanie ona sprzedana, to będą musieli ponownie wytoczyć proces.

Sytuacje, gdy przedsiębiorca chce przeprowadzić egzekucję długu z nieruchomości obciążonej hipoteką, nie należą do rzadkości. Hipoteka uważana jest przez wierzycieli za dosyć silne zabezpieczenie spłaty należności, ponieważ daje prawo do egzekucji z nieruchomości niezależnie od tego, czyją stała się własnością.

Nie zawsze jest jednak tak, że kwota raz zasądzona przez sąd będzie bez przeszkód ściągnięta dzięki ustanowionej hipotece. Sytuacja przedsiębiorcy może się mocno skomplikować, gdy po wydaniu wyroku zasądzającego dług nieruchomość zostanie przeniesiona na inną osobę. Jeśli nastąpi to przed zajęciem nieruchomości przez komornika w postępowaniu egzekucyjnym, może się okazać, że firma będąca wierzycielem musi jeszcze raz wytoczyć proces o zapłatę przeciwko nowemu właścicielowi będącemu dłużnikiem rzeczowym (odpowiada on wyłącznie z obciążonej nieruchomości). A to nie tylko zdecydowanie wydłuży postępowanie zmierzające do wyegzekwowania należności zabezpieczonej hipoteką, lecz wpłynie również na obciążenie i wierzyciela, i dłużnika rzeczowego dodatkowymi, zbędnymi kosztami postępowania sądowego.

Rozdźwięk w orzecznictwie


Pozostało 87% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane