statystyki

Zatrzymać rozwarstwienie, zanim będzie za późno

autor: Ryszard Piasecki22.09.2015, 07:46; Aktualizacja: 22.09.2015, 10:11

Temat wpływu nierówności społecznych na rozwój gospodarczy budzi emocje wśród polityków, ekonomistów i związków zawodowych. Takie wskaźniki jak średnia płaca, dochód narodowy na mieszkańca czy poziom bezrobocia nie mówią wszystkiego o jakości życia w danym kraju.

Istotnym kryterium jest skala nierówności mierzona różnego rodzaju indeksami (np. Giniego czy Zengi). Najbardziej znany i powszechnie stosowany jest wskaźnik Giniego (w skali od 0 do 1). Kraje o największej nierówności to takie, gdzie niewielka grupa obywateli uzyskuje większą część PKB (wskaźnik rośnie). Jeżeli zarobki przeważającej części obywateli nie odbiegają zasadniczo od średniej pensji, to nierówności są niewielkie (wskaźnik maleje). W epoce socjalizmu realnego rozwarstwienie społeczne było oficjalnie niewielkie. W rzeczywistości było znacznie wyższe, ponieważ ludzie rządzącej nomenklatury, poza pensją, uzyskiwali dodatkowe korzyści (np. domy, działki, wycieczki zagraniczne po niższych cenach).

Problem nierówności społecznych w byłych krajach socjalistycznych wyraźnie zaostrzył się w okresie transformacji rynkowej. Rozwarstwienie dochodowe w gospodarce rynkowej wydaje się czymś naturalnym i oczywistym, ale jest ono bardzo zróżnicowane.

W ekonomii istnieją dwa pozornie sprzeczne poglądy o wpływie nierówności na wzrost gospodarczy (i w dalszej konsekwencji na jakość rozwoju gospodarczego). Pierwszy mówi o korzystnym wpływie rozwarstwienia dochodów, a drugi, że nierówności dochodowe prowadzą do spowolnienia wzrostu.


Pozostało jeszcze 77% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (2)

  • ONZ i Agenda Rozwoju 2030(2015-09-22 10:51) Zgłoś naruszenie 00

    +bez komentarza +

    Odpowiedz
  • gość(2015-09-22 14:51) Zgłoś naruszenie 00

    zarobki w Polsce 300 euro a uchodźca ile dostanie setek euro na miesiąc? za to, że jest, może się modlić spacerować, robić zakupy,iść do kina? kto napisze prawdę,że dla polaków nie ma lekarzy,służba zdrowia zła pracy nie ma, polska na umowach śmieciowych ale uchodźcy dostaną wszystko,dla swoich nie ma dla innych będzie?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane