Widać, że jesteśmy w okresie ożywienia gospodarczego. Tak komentuje dane Głównego Urzędu Statystycznego ekonomista Dariusz Woźniak z Wyższej Szkoły Biznesu w Nowym Sączu. GUS podał, że w sierpniu sprzedaż produkcji przemysłowej wzrosła w ujęciu rocznym o 5,3 proc.

Natomiast w przypadku sprzedaży detalicznej w skali roku odnotowano wzrost o 2 procent. "Ma to związek z uspokojeniem sytuacji na rynkach światowych, już tak mocno nie odczuwamy kryzysu związanego z konfliktem rosyjsko -ukraińskim, polskim przedsiębiorcom udało się znaleźć alternatywne rynki zbytu" - uważa ekspert.

Według niego, to dobry prognostyk na przyszłość. „Mamy przed sobą okres boomu gospodarczego, miejmy nadzieję, że go właściwie wykorzystamy” - dodaje.

W przypadku sprzedaży produkcji przemysłowej najlepsze wyniki są w przetwórstwie przemysłowym (6,1 procent rok do roku), słabo wypadła z kolei energetyka (wzrost o 1 procent) oraz górnictwo (wzrost o 0,1 procent).

Jeśli chodzi o wzrost sprzedaży detalicznej, najwyższy wskaźnik dotyczy handlu samochodami i częściami samochodowymi (o 19,1 procent).