statystyki

Polski sektor spożywczy na fali wznoszącej

autor: Tomasz Żółciak10.09.2015, 07:14; Aktualizacja: 10.09.2015, 09:36
Po 2020 roku sektor spożywczy będzie musiał zmierzyć się ze zmieniającymi się tendencjami na rynku konsumenckim

Po 2020 roku sektor spożywczy będzie musiał zmierzyć się ze zmieniającymi się tendencjami na rynku konsumenckimźródło: ShutterStock

Duże zapóźnienie branży w stosunku do krajów zachodnich było – paradoksalnie – głównym motorem rozwoju firm działających w Polsce.

BRANŻA SPOŻYWCZA

Nie tylko nadrobiliśmy zaległości wobec bardziej rozwiniętych krajów, ale w wielu aspektach zdystansowaliśmy konkurencję – to główne przesłanie płynące z dyskusji pt. „Przedsiębiorczość, innowacyjność, jakość jako źródła fenomenu dynamicznego rozwoju sektora spożywczego na tle 25 lat wolnego rynku w Polsce” podczas XXV Forum Ekonomicznego w Krynicy.

Postęp jest dostrzegalny, zwłaszcza gdy przyjmiemy perspektywę zagraniczną. – Przybyłem do Polski w 2000 r. i mogę śmiało powiedzieć, że to, czego doświadczamy obecnie, to wielka rewolucja w branży, zwłaszcza jeśli chodzi o logistykę, łańcuch dostaw czy innowacje. Polska musi odczuwać dumę z tego powodu – przekonywał Pedro Pereira da Silva, Chief Operations Officer Grupy Jerónimo Martins, Country Manager Grupy JM w Polsce.

Uczestnicy debaty podkreślali skalę innowacji wdrożonych w ostatnich latach w branży spożywczej. Zdaniem Krzysztofa Pawińskiego, prezesa zarządu Grupy Maspex Wadowice, dane dotyczące stopnia innowacyjności polskich firm tego sektora mogą być znacząco zaniżone. – W Polsce innowacyjność mierzymy sprawozdaniami GUS. Nasza firma ma nałożonych 80 obowiązków informacyjnych GUS i 60 NBP. Nie złożyliśmy żadnego sprawozdania do GUS, bo to jest nieopłacalne. Wprowadzenie nowych mechanizmów sprawozdawczych spowodowałoby gwałtowny skok w rankingach innowacyjności w skali europejskiej – uważa Krzysztof Pawiński.


Pozostało jeszcze 78% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane