statystyki

Kowalczyk: Dziś stara Kompania Węglowa jest bliska bankructwa, nie może liczyć na kredyt, z trudem reguluje wypłaty

autor: Maciej Miłosz10.09.2015, 07:14; Aktualizacja: 10.09.2015, 10:07
W. Kowalczyk, fot: Ministerstwo Finansów

W. Kowalczyk, fot. Ministerstwo Finansówźródło: Inne

Kowalczyk: Dziś stara Kompania Węglowa jest bliska bankructwa, nie może liczyć na kredyt, z trudem reguluje wypłaty. Pod koniec 2016 r. będzie mieć dodatnie przepływy finansowe

Rząd zgodził się na dokapitalizowanie TF Silesia 2 proc. akcji PGNiG i po 1 proc. PGE oraz PZU. Jaki to będzie miało wpływ na powstanie Nowej Kompanii Węglowej?

Akcjonariuszami NKW w strukturze początkowej będą Węglokoks, Fundusz Inwestycji Polskich Przedsiębiorstw zarządzany przez PIR oraz Towarzystwo Finansowe Silesia, które zostanie dokapitalizowane akcjami wymienionych trzech spółek. NKW będzie mieć podniesiony kapitał o 1,5 mld zł. Wejdzie do niej 11 kopalni KW. To dopiero wstęp, pierwszy etap. Kolejne to zrestrukturyzowanie zadłużenia, uelastycznienie kosztów produkcji, dostosowanie produkcji do popytu, poszukiwanie nowych rynków zbytu. Te działania już zostały zapoczątkowane, a ich efektem będzie uzyskanie przez NKW długoterminowej rentowności i dodatnich przepływów pieniężnych już w końcu 2016 r.

Proces poszukiwania inwestorów wydłużył się, ale mieścimy się w terminie z porozumienia. Spółki energetyczne nie wykazały zainteresowania, ale są inni. Chcemy dotrzymać porozumień podpisanych ze stroną związkową w styczniu, chcemy, żeby NKW powstała do końca września. Struktura kapitałowa NKW, o której teraz mówię, nie będzie docelowa. Rozmowy z kolejnym potencjalnym inwestorem trwają.

Nie boicie się zarzutów, że pozbywacie się rodowych sreber?

Pakiety akcji przekazane TF Silesia nie będą sprzedawane. W PGNiG zejdziemy z poziomu 72 proc. akcji we władaniu Skarbu Państwa do nieco ponad 70, a w przypadku PGE nadal będziemy mieli ponad 57 proc. akcji. W PZU pozostanie nam 34 proc., które gwarantuje władztwo korporacyjne. Te pakiety nie będą sprzedawane, jedynie pod ich zastaw zaciągnięty zostanie dług. A PGE jest na liście spółek strategicznych i z polityki energetycznej państwa wynika, że musimy utrzymać tam udział Skarbu Państwa powyżej 50 proc.

Kiedy do NKW trafi gotówka z tych transakcji?

Mamy rozpisany harmonogram, pieniądze będą do spółki trafiać w transzach. W tym roku będzie łącznie 800 mln zł, a w przyszłym 700 mln zł. Tworzymy nową firmę z nowym kapitałem. Ta struktura kapitałowa z nowym modelem biznesowym uprawdopodabnia to, że będzie to opłacalny biznes.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (4)

 • MARKO(2015-09-12 13:47) Zgłoś naruszenie 00

  P.O TO BANDA OSZUSTÓW I ZŁODZIEI .ZGINĄ PO WYBORACH . NAKRADLI Z ŚLĄSKICH KOPALŃ CO MOGLI WYCZYŚCILI DO ZERA

  Odpowiedz
 • Ted(2015-09-12 11:05) Zgłoś naruszenie 00

  Ta sytuacja to rezultat wieloletniej działalności związków zawodowych!

  Odpowiedz
 • konsument(2015-09-10 13:42) Zgłoś naruszenie 00

  Wysokie ceny węgla np w zachodniopomorskim, zmusiło ludność szukania alternatywnej możliwości ogrzewania własnych mieszkań. Jedna wypłata miesięczna niejednokrotnie nie starczała na zakup węgla na zimę pomimo, że gaz ziemny jest drogi, trujący i wywołuje choroby układu oddechowego, użytkownicy wolą nim ogrzewać się bez wynoszenia popiołu, sadzy i kurzu, starania się o drewno na rozpałkę, corocznego zbierania i ładowania do piwnic. Era opalaniem węglem mieszkań już pomału mija.

  Odpowiedz
 • StAAbrA(2015-09-10 15:44) Zgłoś naruszenie 00

  Węgiel z Kazachstanu - cena kupna - 300,- / 1T
  - cena sprzedaży - 700,- / 1T
  Stolicznaja ?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane