statystyki

Zanieczyszczenie uzasadnia wymagania wobec przewoźników

autor: Sławomir Wikariak09.09.2015, 07:32; Aktualizacja: 09.09.2015, 08:34
Zdaniem KIO zamawiający udowodnił, że warunki przetargu są uzasadnione specyfiką przedmiotu zamówienia

Zdaniem KIO zamawiający udowodnił, że warunki przetargu są uzasadnione specyfiką przedmiotu zamówieniaźródło: ShutterStock

Organizator przetargu na usługi transportowe ma prawo wymagać od firm, by dysponowały nowymi autobusami spełniającymi wyśrubowane normy dotyczące emisji spalin – uznała Krajowa Izba Odwoławcza.

Komunikacyjny Związek Komunalny Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego ogłosił przetarg na przewóz osób na liniach regularnych na terenie Bytomia. Umowa będzie zawarta aż na osiem lat. Tym m.in. zamawiający tłumaczył wyśrubowany warunek: cztery z użytkowanych autobusów nie mogły być wyprodukowane przed 2015 r. i musiały spełniać najbardziej restrykcyjną normę Euro 6 dotyczącą emisji spalin.

Przewoźnik zainteresowany zleceniem w odwołaniu wniesionym do KIO zwrócił uwagę, że wymóg ten w uprzywilejowanej sytuacji stawia dwie firmy, które mają najnowsze autobusy. On sam dysponuje zaś pojazdami kupionymi przy udziale dofinansowania unijnego w 2011 r. i spełniającymi normę Euro 5. Choćby chciał, to nie może przystąpić do przetargu, gdyż cykl produkcyjny nowych autobusów wynosi co najmniej pięć miesięcy, a usługa ma być świadczona jeszcze w tym roku. Co więcej, plan zrównoważonego rozwoju komunikacji miejskiej zakłada, że tabor nie może być starszy niż 15 lat i musi spełniać normę Euro 5. Nie ma więc podstaw, by akurat w tym przetargu stosować tak wyśrubowane wymagania, które mogą spełnić tylko dwie firmy.


Pozostało jeszcze 70% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane