statystyki

Otwarte fundusze emerytalne wiele nie pożyczą

autor: Patryk Słowik03.09.2015, 07:30; Aktualizacja: 03.09.2015, 13:13
1,79 mld zł największy fundusz emerytalny będzie mógł pożyczyć akcje o takiej wartości

1,79 mld zł największy fundusz emerytalny będzie mógł pożyczyć akcje o takiej wartościźródło: ShutterStock

Ministerstwo Finansów chce umożliwić funduszom emerytalnym pożyczanie papierów wartościowych. Ale, jak alarmują eksperci, projekt rozporządzenia przedkłada bezpieczeństwo kapitału nad możliwość jego pomnażania. To zaś w praktyce doprowadzi do tego, że co prawda przepisy zostaną stworzone, ale tak naprawdę prawo będzie martwe.

Wśród 3,7 mln Polaków pomiędzy 18 a 24 rokiem życia, 14,4 proc. posiada zadłużenie na łączną kwotę 6,1 mld zł. To niewiele na tle wszystkich dorosłych Polaków, z których 48,4 proc. posiada zobowiązanie kredytowe średnio na kwotę 35 316 zł, a w sumie na 536,6 mld zł. Ostrożne podejście do kredytowania tej grupy wiekowej jest widoczne szczególnie wśród studentów. Z badania przeprowadzonego na zlecenie BIK wynika, że tylko 13 proc. studentów wzięłoby jakikolwiek kredyt lub pożyczkę. Natomiast niemalże tyle samo badanych (14 proc.) przyznało, że ich bliscy, głównie rodzina, opiekunowie, a nawet znajomi, wzięli kredyt lub pożyczkę, z którego środki przeznaczone zostały na ich potrzeby. Patrząc na poszczególne typy kredytów, 6% studentów obecnie posiada lub miało w trakcie studiów kredyt studencki, 5 proc. kredyt konsumpcyjny. Wśród studentów studiów zaocznych i wieczorowych 9% miało kredyt konsumpcyjny. Środki pozyskane z kredytów przeznaczają niemal w równym stopniu na naukę, codzienne wydatki oraz na opłaty związane z mieszkaniem. Nieco rzadziej finansują z nich wakacje, realizację swoich zainteresowań czy dodatkowe kursy.

Wyniki badania ukazały obawy studentów związane z zaciąganiem kredytów. Jednak w sytuacji, gdy studenci staliby przed perspektywą wzięcia kredytu, zdecydowanie chętniej skorzystaliby z usług banków (70 proc.), niż innych instytucji finansowych. Połowa badanych zadeklarowała chęć skorzystania z tradycyjnej formy kontaktu z bankiem, czyli poprzez wizytę w placówce. Natomiast jeśli chodzi o kredyt przez Internet, 60% studentów twierdzi, że nigdy nie zdecydowałaby się na taką formę kredytowania, co szczególnie podkreślają kobiety.

- W edycji 2014/2015 PKO Bank Polski udzielił ponad 4 tys.kredytów studenckich. Mając na uwadze sposób zabezpieczenia kredytu, wysokość spłacanych rat, możliwość karencji/zawieszenia spłaty kredytu, zobowiązania te są dobrze spłacane. Dla kredytobiorców znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej istnieją rozwiązania mające na celu wsparcie do czasu uzyskania stabilizacji finansowej, m.in. karencja. Problemy w spłacie mają raczej charakter incydentalny, a jeśli kredytobiorcy są zobowiązani do spłaty niezwłocznie to przede wszystkim dlatego, iż nie spełnili warunków w trakcie okresu kredytowania – np. nie ukończyli studiów, utracili status studenta - mówi Iwona Radomska z Centrum Prasowego PKO BP.


Pozostało jeszcze 54% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane