statystyki

Otwarte fundusze emerytalne wiele nie pożyczą

autor: Patryk Słowik03.09.2015, 07:30; Aktualizacja: 03.09.2015, 13:13
1,79 mld zł największy fundusz emerytalny będzie mógł pożyczyć akcje o takiej wartości

1,79 mld zł największy fundusz emerytalny będzie mógł pożyczyć akcje o takiej wartościźródło: ShutterStock

Ministerstwo Finansów chce umożliwić funduszom emerytalnym pożyczanie papierów wartościowych. Ale, jak alarmują eksperci, projekt rozporządzenia przedkłada bezpieczeństwo kapitału nad możliwość jego pomnażania. To zaś w praktyce doprowadzi do tego, że co prawda przepisy zostaną stworzone, ale tak naprawdę prawo będzie martwe.

Wśród 3,7 mln Polaków pomiędzy 18 a 24 rokiem życia, 14,4 proc. posiada zadłużenie na łączną kwotę 6,1 mld zł. To niewiele na tle wszystkich dorosłych Polaków, z których 48,4 proc. posiada zobowiązanie kredytowe średnio na kwotę 35 316 zł, a w sumie na 536,6 mld zł. Ostrożne podejście do kredytowania tej grupy wiekowej jest widoczne szczególnie wśród studentów. Z badania przeprowadzonego na zlecenie BIK wynika, że tylko 13 proc. studentów wzięłoby jakikolwiek kredyt lub pożyczkę. Natomiast niemalże tyle samo badanych (14 proc.) przyznało, że ich bliscy, głównie rodzina, opiekunowie, a nawet znajomi, wzięli kredyt lub pożyczkę, z którego środki przeznaczone zostały na ich potrzeby. Patrząc na poszczególne typy kredytów, 6% studentów obecnie posiada lub miało w trakcie studiów kredyt studencki, 5 proc. kredyt konsumpcyjny. Wśród studentów studiów zaocznych i wieczorowych 9% miało kredyt konsumpcyjny. Środki pozyskane z kredytów przeznaczają niemal w równym stopniu na naukę, codzienne wydatki oraz na opłaty związane z mieszkaniem. Nieco rzadziej finansują z nich wakacje, realizację swoich zainteresowań czy dodatkowe kursy.

Wyniki badania ukazały obawy studentów związane z zaciąganiem kredytów. Jednak w sytuacji, gdy studenci staliby przed perspektywą wzięcia kredytu, zdecydowanie chętniej skorzystaliby z usług banków (70 proc.), niż innych instytucji finansowych. Połowa badanych zadeklarowała chęć skorzystania z tradycyjnej formy kontaktu z bankiem, czyli poprzez wizytę w placówce. Natomiast jeśli chodzi o kredyt przez Internet, 60% studentów twierdzi, że nigdy nie zdecydowałaby się na taką formę kredytowania, co szczególnie podkreślają kobiety.

- W edycji 2014/2015 PKO Bank Polski udzielił ponad 4 tys.kredytów studenckich. Mając na uwadze sposób zabezpieczenia kredytu, wysokość spłacanych rat, możliwość karencji/zawieszenia spłaty kredytu, zobowiązania te są dobrze spłacane. Dla kredytobiorców znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej istnieją rozwiązania mające na celu wsparcie do czasu uzyskania stabilizacji finansowej, m.in. karencja. Problemy w spłacie mają raczej charakter incydentalny, a jeśli kredytobiorcy są zobowiązani do spłaty niezwłocznie to przede wszystkim dlatego, iż nie spełnili warunków w trakcie okresu kredytowania – np. nie ukończyli studiów, utracili status studenta - mówi Iwona Radomska z Centrum Prasowego PKO BP.


Pozostało 54% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane