Prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej: Zarobimy 12 mld zł. Nie tylko na broni

autor: Marek Tejchman01.09.2015, 07:34; Aktualizacja: 01.09.2015, 08:44

Planujemy, że w przyszłości naszą domeną będą również cybertechnologie oraz technologie kosmiczne i satelitarne. I że mocno wejdziemy na rynki zachodnie - informuje Wojciech Dąbrowski, prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej. 

Jaka jest strategia PGZ? Czego pan żałuje i z czego jest pan najbardziej dumny?

Strategia jest bardzo ambitna, ale jednocześnie realistyczna. Przyjęliśmy podejście prorozwojowe, którego efektem ma być stałe i silne miejsce PGZ na rynku międzynarodowym. To nie jest wizja jednej osoby, lecz szerokiego zespołu. W przygotowaniu „Strategii Grupy Kapitałowej PGZ na lata 2015–2030” brało udział ponad 150 specjalistów z naszych spółek.

Czy wasza strategia zakłada specjalizacje dla Polskiej Grupy Zbrojeniowej pod kątem europejskiego rynku?

Określiliśmy domeny, w których będziemy funkcjonować. Jest ich dziesięć. Osiem, w których nasze spółki już działają: platformy lądowe, platformy powietrzne, platformy morskie, elektronika i informatyka, obrona przeciwlotnicza, broń i ochrona balistyczna, amunicja i rakiety, artyleria lufowa i rakietowa oraz dwie nowe, w których mamy nadzieję zaistnieć – cybertechnologie oraz technologie kosmiczne i satelitarne.

To ma być specjalizacja na rynku międzynarodowym?

Zarówno krajowym, jak i zagranicznym. Nie możemy myśleć wyłącznie o rodzimym rynku.

Co kryje się pod pojęciem „technologie kosmiczne”?

Wiele technologii związanych z eksploracją kosmosu i działaniem na ziemi z wykorzystaniem instalacji kosmicznych – chociażby wykorzystanie satelitów, obrazowania satelitarnego, przetwarzania zdjęć satelitarnych, przesył danych z wykorzystaniem tych technologii, kwestia pozycjonowania i lokalizowania obiektów z wykorzystaniem pulsarów.

Jak będą rozwijane te nowe kompetencje w ramach grupy?


Pozostało jeszcze 78% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane