Susza, notowana w Europie w czerwcu i lipcu, była największa od 2003 roku. Tak wynika z ostatniego raportu Europejskiego Obserwatorium Suszy działającego przy Komisji Europejskiej.

Z analizy ekspertów wynika, że krajami, które zostały najbardziej dotknięte tegoroczną suszą, były Francja, państwa Beneluksu, Niemcy, Węgry, Czechy, północne Włochy, Hiszpania i Polska. Wszystko z powodu wysokich - czasem rekordowych - temperatur i długich okresów bezdeszczowych, obserwowanych w niektórych przypadkach już od kwietnia. Jeśli chodzi o fale upałów, to w regionie Morza Śródziemnego utrzymywały się one jeszcze dłużej niż w 2003 roku.

W Hiszpanii temperatury powyżej 30 stopni Celsjusza odnotowywano przez ponad 40 dni. Z uwagi na straty, jakie spowodowała susza w wielu sektorach - od turystyki, przez energetykę po rolnictwo - eksperci wskazują, że w najbliższych miesiącach opady deszczu są bardzo potrzebne. Dodają, że Południowa Europa może liczyć na znaczącą poprawę sytuacji we wrześniu, ale według prognoz nic nie wskazuje na to, by tak samo miało być w zachodniej, środkowej i wschodniej części kontynentu.