Grecja ma jutro otrzymać pieniądze z pierwszej transzy pomocy finansowej o wartości 26 miliardów euro. Środki te zostaną przeznaczone na spłatę długów wobec Europejskiego Banku Centralnego oraz Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Prawie połowa otrzymanych środków natomiast będzie przeznaczona na dofinansowanie banków.

Greckie banki czekają na dokapitalizowanie w wysokości 10 miliardów euro, które będzie miało formę obligacji umieszczonych na specjalnym koncie w Luksemburgu. Środki zostaną wypłacone przez Europejski Mechanizm Stabilności.

Banki w Grecji czeka gorący okres. W ciągu trzech najbliższych miesięcy będą prowadzone liczne działania związane z dofinansowaniem. Będą one dotyczyć między innymi niespłacanych kredytów oraz zmian legislacyjnych. Pod koniec sierpnia rozpocznie się druga faza badania wypłacalności banków. Na początku września greckie banki muszą złożyć plany biznesowe i strategiczne w Europejskim Mechanizmie Stabilności.

W tym samym czasie nastąpi też pierwsza ocena reform, do których zobowiązała się Grecja. Proces dokapitalizowania banków ma się rozpocząć do połowy listopada. Wtedy też, jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, do Aten trafią dodatkowe 3 miliardy euro.