System elektronicznego poboru opłat za przejazd po drogach krajowych zacznie funkcjonować dopiero 1 lipca 2011 roku. Do tego czasu przewoźnicy będą wykupywać winiety.

Jutro w Sejmie odbędzie się głosowanie nad projektem nowelizacji ustawy z 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (Dz.U. z 2007 r. nr 19, poz. 115 z późn. zm.).

Proponowane rozwiązania zakładają, że przewoźnicy nadal będą kupować winiety, czyli uiszczać opłaty ryczałtowe za przejazd po drogach krajowych i autostradach. Taki sposób płacenia za korzystanie z dróg będzie funkcjonował do 30 czerwca 2011 roku. Dzień później – 1 lipca 2011 roku zacznie działać elektroniczny system, który będzie naliczał przedsiębiorcom opłaty, których wysokość będzie uzależniona od ilości przejechanych kilometrów.

Myto miało już funkcjonować od lipca 2008 roku

Myto, czyli opłaty za każdy przejechany kilometr, miało już funkcjonować od lipca 2008 roku. Jednak rząd nie zdołał na czas przygotować odpowiedniej zmiany prawa.

Ponadto państwo na razie nie było gotowe, by wprowadzić elektroniczny system, który ma wykorzystywać technologię GPS do mierzenia ilości przejechanych kilometrów przez ciężarówki.

Te czynniki spowodowały, że sejmowa komisja infrastruktury zmieniła rządowe propozycje i przesunęła termin wejścia w życie nowego systemu poboru opłat za przejazd po drogach krajowych. W ten sposób polski rząd będzie miał czas na przygotowanie się do wprowadzenia elektronicznego myta. Ministerstwo Infrastruktury zgodziło się na zaproponowane przez komisję zmiany. Jednak będzie się to wiązało z podniesieniem ceny winiet o około 30 proc.