statystyki

Opłaty dodatkowe muszą być jasne

autor: Piotr Szymaniak28.07.2015, 07:20; Aktualizacja: 28.07.2015, 08:41
Karta

Abonament za członkostwo w klubie pobierany był przez automatyczne polecenie zapłaty bądź też ściągany np. z karty kredytowej. W sytuacji gdy nie udało się zrealizować automatycznego polecenia zapłaty albo obciążenia karty do pobrania cyklicznej zapłaty za członkostwo, spółka naliczała opłatę dodatkową.źródło: ShutterStock

Przekonała się o tym spółka prowadząca w największych polskich miastach sieć klubów fitness Pure Health and Fitness. Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał właśnie decyzję dotyczącą naruszenia zbiorowych interesów konsumentów.

– Postępowanie wykazało m.in., że spółka niezgodnie z prawem egzekwowała od konsumentów opłaty, których wysokość nie została prawidłowo przedstawiona przy przystępowaniu do klubu – mówi Paweł Ratyński z biura prasowego UOKiK.

Abonament za członkostwo w klubie pobierany był przez automatyczne polecenie zapłaty bądź też ściągany np. z karty kredytowej. W sytuacji gdy nie udało się zrealizować automatycznego polecenia zapłaty albo obciążenia karty do pobrania cyklicznej zapłaty za członkostwo, spółka naliczała opłatę dodatkową. Samo pobieranie takich opłat jest zgodne z prawem, jednak przedsiębiorca musi poinformować konsumenta o ich wysokości przed przystąpieniem do umowy.

Drugi zarzut, jaki sieci Pure Health and Fitess postawił regulator, dotyczył nieprawidłowego powiadomienia konsumentów o podwyżce wprowadzonej na przełomie 2013 i 2014 r.

– Co prawda ogłoszenia o podwyżce były wywieszone w recepcjach klubów, a niektórzy członkowie dostali nawet SMS-y z taką informacją, to jednak zgodnie z prawem prawidłowe zawiadomienie konsumentów o jakiejkolwiek podwyżce powinno wiązać się z dostarczeniem nowego wzorca umowy, który pozwoli im się zapoznać z nowymi warunkami usług. W sytuacji gdy nie zgadzają się na podwyżkę, pozwoliłby im to na wypowiedzenie umowy – wyjaśnia Paweł Ratyński.


Pozostało jeszcze 44% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane