statystyki

Opłaty dodatkowe muszą być jasne

autor: Piotr Szymaniak28.07.2015, 07:20; Aktualizacja: 28.07.2015, 08:41
Karta

Abonament za członkostwo w klubie pobierany był przez automatyczne polecenie zapłaty bądź też ściągany np. z karty kredytowej. W sytuacji gdy nie udało się zrealizować automatycznego polecenia zapłaty albo obciążenia karty do pobrania cyklicznej zapłaty za członkostwo, spółka naliczała opłatę dodatkową.źródło: ShutterStock

Przekonała się o tym spółka prowadząca w największych polskich miastach sieć klubów fitness Pure Health and Fitness. Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał właśnie decyzję dotyczącą naruszenia zbiorowych interesów konsumentów.

– Postępowanie wykazało m.in., że spółka niezgodnie z prawem egzekwowała od konsumentów opłaty, których wysokość nie została prawidłowo przedstawiona przy przystępowaniu do klubu – mówi Paweł Ratyński z biura prasowego UOKiK.

Abonament za członkostwo w klubie pobierany był przez automatyczne polecenie zapłaty bądź też ściągany np. z karty kredytowej. W sytuacji gdy nie udało się zrealizować automatycznego polecenia zapłaty albo obciążenia karty do pobrania cyklicznej zapłaty za członkostwo, spółka naliczała opłatę dodatkową. Samo pobieranie takich opłat jest zgodne z prawem, jednak przedsiębiorca musi poinformować konsumenta o ich wysokości przed przystąpieniem do umowy.

Drugi zarzut, jaki sieci Pure Health and Fitess postawił regulator, dotyczył nieprawidłowego powiadomienia konsumentów o podwyżce wprowadzonej na przełomie 2013 i 2014 r.

– Co prawda ogłoszenia o podwyżce były wywieszone w recepcjach klubów, a niektórzy członkowie dostali nawet SMS-y z taką informacją, to jednak zgodnie z prawem prawidłowe zawiadomienie konsumentów o jakiejkolwiek podwyżce powinno wiązać się z dostarczeniem nowego wzorca umowy, który pozwoli im się zapoznać z nowymi warunkami usług. W sytuacji gdy nie zgadzają się na podwyżkę, pozwoliłby im to na wypowiedzenie umowy – wyjaśnia Paweł Ratyński.


Pozostało 44% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane