Lewiatan: Pomysły ludowców będą dyskryminować supermarkety

autor: Małgorzata Kryszkiewicz14.07.2015, 07:48; Aktualizacja: 14.07.2015, 09:43

Projekt, mający przywrócić równowagę w stosunkach pomiędzy silnymi ekonomicznie, skonsolidowanymi sprzedawcami (np. sklepy wielkopowierzchniowe) a dostawcami żywności i produktów spożywczych, może doprowadzić do dyskryminacji tych pierwszych. Tak propozycję posłów PSL komentuje Konfederacja Lewiatan.

Chodzi o projekt ustawy o zwalczaniu nieuczciwych praktyk rynkowych przedsiębiorców zajmujących się obrotem produktami spożywczymi lub rolnymi wobec dostawców tych produktów. Autorzy proponują w nim m.in., aby działania hipermarketów, takie jak np. pobieranie opłat półkowych, sprzedaż produktów po cenie niższej niż cena nabycia, żądanie od dostawcy rekompensat za nieosiągnięty zysk od przyjętych towarów, czy wypłata wynagrodzenia za dostarczony produkt po 30 dniach od jego przyjęcia – stanowiły ex lege nieuczciwe praktyki rynkowe. Tymczasem, zdaniem Lewiatana, wprowadzenie takich zapisów prowadziłoby do przeregulowania. W opinii przypomniano bowiem, że już obecnie mamy przepis, który zawiera definicję czynu nieuczciwej konkurencji. To art. 3 ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (Dz.U. z 1993 r. nr 47, poz. 211 ze zm.). Zgodnie z nim za taki czyn należy uznawać każde działanie sprzeczne z prawem lub dobrymi obyczajami, jeżeli zagraża lub narusza interes innego przedsiębiorcy lub klienta. I – jak przypomina Lewiatan – przepis ten znajduje również zastosowanie w relacjach pomiędzy sieciami handlowymi a dostawcami.

Konfederacja przekonuje również, że projekt uderza w konstytucyjnie chronioną wolność działalności gospodarczej. Chodzi o to, że przewidziano w nim zakazy zawierania określonych porozumień między przedsiębiorcami (np. stosowania rabatów), co narusza swobodę umów. A Lewiatan nie widzi żadnego ważnego interesu publicznego, który przemawiałby za takimi rozwiązaniami.

Z krytyką spotkała się również propozycja publikowania na stronach internetowych odbiorców zasad prowadzenia działalności w relacjach z dostawcami. „Wypracowane w toku niejednokrotnie długoletniej współpracy zasady są nierzadko elementem strategii biznesowej przedsiębiorstwa, stanowiąc jego know-how” – podkreślono w opinii. Lewiatan stoi więc na stanowisku, że takie informacje są tajemnicą przedsiębiorstwa, a tym samym nie powinny podlegać obowiązkowi publikowania.


Pozostało 27% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • sa(2015-07-14 09:10) Zgłoś naruszenie 00

    Czyżby Ci co bronią jakoś byli umoczeni w sprawę. PSL ma swoje poletka dla swoich w rolnictwie czy tu też, bo nie można inaczej tego zrozumieć .Oni chcą bronić tych rekinów finansowych co zatrudniają po300-1000os. i nie płacą podatku doch. CIT8 (19% +dyw.19%) tu w kraju, a korzystają z ochrony Policji, PSP, zdrowia, jeżdżą naszymi drogami itp.
    n/w kom.w DGP
    DGP 13.07.15r Czyżby MF spowoduje nareście aby zaczęli płacić takie same podatki (CIT 8 (19+19 %) ,PIT rekiny finansowe UE co my małe firmy. Rocznie przez Luksemburg ,Kajmany, Cypr i inne raje wyprowadzali za 1-2 % ok.45 mld przez 7 lat=315mld , rządów POpartych PSL , a nasi potrafili tylko małych gnieść i niszczyć . Zrujnowali wiele firm małych rodzinnych powiększali bezrobocie.Tu w kraju na nic nie stać, na ulgi em. w aptekach, na przychodnie-kolejki, szpitale odpowiednie (leki,wyżywienie ,oprzyrządowanie,remonty), sami żarli ośmiorniczki ,kawior, policzki wołowe smirnowa, za nasze ,płacąc kartami RP, gdzie wtedy byli Ci mocni, od ukarania dotkliwie winnych (wg KK,KC) takiego naciągania ,rozpasania wybrańców wepchanych partyjnie. Oni dalej chcą tak nas uszczęśliwiać ludzie wyborcy czy oni z nas kpią sobie ???

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane