Rząd uruchamia nową elektroniczną platformę administracji publicznej. To dobra okazja, by rozpocząć korzystanie z urzędowych e-usług. Chciałbym się dowiedzieć, co muszę zrobić, by kontaktować się z administracją publiczną przez internet. Czy będę mógł tą drogą załatwić wszystkie sprawy. Czytałem, że zakres e-usług jest na razie bardzo skromny – pisze pan Zygmunt
Co można załatwić dzięki ePUAP / Dziennik Gazeta Prawna
Rzeczywiście, w lipcu rusza nowa wersja elektronicznej platformy usług administracji publicznej (ePUAP 2). W porównaniu z poprzedniczką ma się ona wyróżniać przyjaźniejszym dla użytkownika interfejsem, a więc ma być bardziej przejrzysta, a co za tym idzie – łatwiejsza w korzystaniu. Ma być również uporządkowana pod względem merytorycznym. Do tej pory e-administracją rządził chaos. Nie do końca było wiadomo, jakie usługi można wykonać za pośrednictwem ePUAP, a co więcej – poszczególne urzędy stosowały różne standardy. Część z nich umożliwiała przesyłanie drogą elektroniczną jedynie skarg, inne przykładały większą wagę do e-usług i oferowały petentom szeroką paletę pism do wysłania przez internet.
Reklama
Uruchomienie nowej wersji platformy nie oznacza co prawda, że 100 proc. spraw urzędniczych załatwimy za pośrednictwem sieci. Niemniej jednak został odgórnie wskazany pewien zakres problemów, które będzie można rozwiązać w ten sposób niezależnie od urzędu. Część e-usług zostanie udostępniona wraz ze startem ePUAP 2, pozostałe będą pojawiać się systematycznie w kolejnych miesiącach, by do końca października było ich w sumie aż 115. Poniżej wskazujemy najbardziej przydatne dla obywateli e-usługi, które pojawią się na platformie w pierwszej kolejności. Pełen harmonogram przygotowało Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji i jest on dostępny na jego stronie internetowej.
Dostęp do aktywnego korzystania z ePUAP się nie zmieni. Trzeba się postarać o zaufany profil. Stanowi on bezpłatną alternatywę dla bezpiecznych podpisów elektronicznych. Jest to narzędzie służące do potwierdzania tożsamości obywatela załatwiającego sprawy urzędowe przez internet. Chcąc korzystać z e-administracji, trzeba więc założyć sobie konto na ePUAP, a następnie, za pomocą tego konta, wybrać opcję profilu zaufanego. Żeby to narzędzie było w pełni funkcjonalne, trzeba się stawić raz w jednym z punktów potwierdzających profile zaufane ePUAP z dokumentem tożsamości (dowód osobisty lub paszport). Pracownik takiego punktu sprawdzi, czy obywatel, zakładając konto na ePUAP, podał prawdziwe dane. Jeśli tak, aktywuje profil. Obecność przy okienku to kwestia zaledwie pięciu–dziesięciu minut. Nie jest to więc procedura ani trudna, ani czasochłonna, jak czasem niesłusznie się ją przedstawia.
Funkcję wspomnianych punktów potwierdzających pełni kilka instytucji. Są to:
● urzędy skarbowe,
● urzędy wojewódzkie,
● oddziały Zakładu Ubezpieczeń Społecznych,
● wybrane urzędy jednostek samorządu terytorialnego (urzędy gmin, miast),
● wybrane placówki pocztowe.
Podstawa prawna
Ustawa z 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1114).