statystyki

TTIP: Atlantyckie wyzwania, azjatyckie obawy

autor: Julita Wróbel16.06.2015, 07:41; Aktualizacja: 16.06.2015, 08:29

W Parlamencie Europejskim trwają negocjacje warunków umowy traktatu transatlantyckiego pomiędzy USA a UE. Dotychczas odbyło się dziewięć rund negocjacyjnych, jednak do porozumienia daleka droga.

Dla Amerykanów bowiem priorytetem są kraje azjatyckie, z którymi podpisują podobną umowę, i to z nimi właśnie chcą dojść do konsensusu w pierwszej kolejności. W tych warunkach uwolnienie handlu pomiędzy USA i Europą zdaniem przedstawicieli głównych sektorów polskiego przemysłu może przynieść wiele zagrożeń dla pozycji naszych produktów na światowym rynku. Przedstawiciele przemysłu i inwestorzy oczekują wyjaśnienia drażliwych kwestii, a tych jest mnóstwo.

Według Mieczysława Nogaja, dyrektora departamentu polityki handlowej Ministerstwa Gospodarki, Amerykanie chcą najpierw dokończyć negocjacje z krajami azjatyckimi. Wskazane by było, żeby zakończyli je w tym roku. Jego zdaniem wciąż nie wiadomo, czy możliwe będzie całkowite zniesienie ceł. W jego ocenie negocjacje Transatlantyckiego Partnerstwa w dziedzinie Handlu i Inwestycji (TTIP) nie są proste i nie będzie łatwo dojść do porozumienia. Chodzi o to, żeby kwestie regulacyjne nie zawężały standardów i nie ograniczały polityki regulacyjnej danego kraju.

Zyski i ewentualne straty, jakie może przynieść dla obydwu obszarów gospodarczych umowa transatlantycka, szacowane są przez wiele firm badawczych i naukowców na wiele lat do przodu, do 2050 r. Tymczasem ponad 70 proc. Polaków nie wie, czym jest Transatlantyckie Partnerstwo w dziedzinie Handlu i Inwestycji, które w najbliższych latach może mieć wpływ na wszystkie obszary naszego życia i przyszłość polskiej gospodarki.


Pozostało jeszcze 82% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane