statystyki

TTIP: Atlantyckie wyzwania, azjatyckie obawy

autor: Julita Wróbel16.06.2015, 07:41; Aktualizacja: 16.06.2015, 08:29

W Parlamencie Europejskim trwają negocjacje warunków umowy traktatu transatlantyckiego pomiędzy USA a UE. Dotychczas odbyło się dziewięć rund negocjacyjnych, jednak do porozumienia daleka droga.

Dla Amerykanów bowiem priorytetem są kraje azjatyckie, z którymi podpisują podobną umowę, i to z nimi właśnie chcą dojść do konsensusu w pierwszej kolejności. W tych warunkach uwolnienie handlu pomiędzy USA i Europą zdaniem przedstawicieli głównych sektorów polskiego przemysłu może przynieść wiele zagrożeń dla pozycji naszych produktów na światowym rynku. Przedstawiciele przemysłu i inwestorzy oczekują wyjaśnienia drażliwych kwestii, a tych jest mnóstwo.

Według Mieczysława Nogaja, dyrektora departamentu polityki handlowej Ministerstwa Gospodarki, Amerykanie chcą najpierw dokończyć negocjacje z krajami azjatyckimi. Wskazane by było, żeby zakończyli je w tym roku. Jego zdaniem wciąż nie wiadomo, czy możliwe będzie całkowite zniesienie ceł. W jego ocenie negocjacje Transatlantyckiego Partnerstwa w dziedzinie Handlu i Inwestycji (TTIP) nie są proste i nie będzie łatwo dojść do porozumienia. Chodzi o to, żeby kwestie regulacyjne nie zawężały standardów i nie ograniczały polityki regulacyjnej danego kraju.

Zyski i ewentualne straty, jakie może przynieść dla obydwu obszarów gospodarczych umowa transatlantycka, szacowane są przez wiele firm badawczych i naukowców na wiele lat do przodu, do 2050 r. Tymczasem ponad 70 proc. Polaków nie wie, czym jest Transatlantyckie Partnerstwo w dziedzinie Handlu i Inwestycji, które w najbliższych latach może mieć wpływ na wszystkie obszary naszego życia i przyszłość polskiej gospodarki.


Pozostało 82% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane