Porażka prezydenta Baracka Obamy w Kongresie. Izba Reprezentantów odrzuciła jedną z dwóch ustaw, które pozwoliłyby prezydentowi na zawarcie umowy o wolnym handlu w rejonie Pacyfiku.

Kongresmeni z Partii Republikańskiej i Demokratycznej odrzucili ustawę o wsparciu sektorów, które mogłyby stracić na umowie o wolnym handlu. Stało się tak mimo, że prezydent Obama osobiście przybył do Kongresu, aby namawiać Demokratów do poparcia projektu. Druga ustawa została co prawda uchwalona, ale wynik głosowania oddala szybkie zakończenie negocjacji w sprawie umowy handlowej.

Po głosowaniu prezydent wezwał Izbę Reprezentantów, aby ponownie zajęła się ustawami tak szybko, jak to będzie możliwe. Podkreślił, że amerykańscy przedsiębiorcy powinni mieć możliwość eksportu swoich wyrobów na cały świat.

Umowa o wolnym handlu w regionie Pacyfiku, do której oprócz Stanów Zjednoczonych ma przystąpić 11 innych państw, byłaby największym tego typu porozumieniem w dziejach. W obszarze Oceanu Spokojnego odbywa się około 40 procent światowego handlu.