statystyki

Wydatki nadzoru nad rynkiem kapitałowym poza nadzorem

autor: Patryk Słowik09.06.2015, 08:06; Aktualizacja: 09.06.2015, 09:08
kobieta-lokaty-konta-oszczędzanie

Zdaniem ZBP nadzór nad sektorem finansowym stał się zbyt drogiźródło: ShutterStock

Giełda Papierów Wartościowych oraz Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych złapią oddech. A to dzięki posłom, którzy postanowili zreformować system opłat za nadzór nad rynkiem kapitałowym. Przy okazji może się jednak okazać, że stanie się on droższy.

Projekt nowelizacji ustawy o nadzorze nad rynkiem kapitałowym lada dzień trafi do drugiego czytania w Sejmie. W zeszłym tygodniu ostatnia przeszkoda została pokonana: propozycja parlamentarzystów została pozytywnie zaopiniowana przez rząd.

Nadzór nad rynkiem sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Jego koszt pokrywają podmioty weryfikowanego sektora. Obecnie ponad 90 proc. kosztów obciąża GPW i KDPW, które ostatnio jednak postanowiły powalczyć, by ten ciężar był mniejszy. „Dotychczasowy system finansowania KNF stanowi dla obu spółek ogromną barierę dla rozwoju i możliwości konkurowania z podmiotami działającymi w innych krajach UE, co w dalszej perspektywie może prowadzić nawet do zagrożenia ich egzystencji” – straszył ministra finansów Krajowy Depozyt. Dodawano, że obowiązujące regulacje są anachronizmem, który miał sens na początku lat 90., lecz obecnie nijak nie przystaje do rzeczywistości.

Argumenty okazały się przekonujące. Kilka dni po tych słowach Krystyna Skowrońska, przewodnicząca sejmowej komisji finansów publicznych, stwierdziła na łamach DGP, że najwyższy czas przywrócić symetrię na rynku. Stąd też projekt, z którego wynika, że znaczną część kosztów poniosą banki i zakłady ubezpieczeń. Łącznie wpłacą 15 proc. całości wydatków na nadzór. GPW i KDPW z kolei zapłacą niewiele ponad 40 proc.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane