Premier Grecji uznał za absurdalne reformy zaproponowane przez zagranicznych kredytodawców. Jak powiedział Alexis Tsipras, złożone Grekom propozycje są nie do przyjęcia i ma nadzieję, że zostaną one wycofane.

Premier Tsipras mówił w bezkompromisowym przemówieniu przed parlamentem, że nowe propozycje podatkowe złożone Grekom są nierealne, dlatego grecki rząd nie może na nie przystać. Polityk dodał, że tylko propozycja złożona przez Ateny w tym tygodniu, jest jedyną podstawą do porozumienia z wierzycielami pożyczek, zaciągniętych w celu ratowania greckiej gospodarki. Jednak jak zaznaczył Tsipras, grecki rząd jest bliższy porozumienia niż kiedykolwiek wcześniej.

Ateny mają wobec Międzynarodowego Funduszu Walutowego około 300 milionów euro długu. Negocjacje Grecji z jej międzynarodowymi kredytodawcami trwają od kilku miesięcy. Decyzja w sprawie przedłużenia programu wsparcia musi zapaść do końca czerwca, bo wtedy wygasa obecny program pomocy. Warunkiem jego przedłużenia są całościowe i ambitne reformy, do jakich musi zobowiązać się rząd w Atenach.