Polska gospodarka w tym roku przyspieszy, a deficyt finansów publicznych spadnie. Tak wynika z najnowszych prognoz Komisji Europejskiej.

Bruksela ocenia, że w tym roku polska gospodarka wzrośnie o 3,3 procent. To prognoza lepsza o jedną dziesiątą punktu procentowego niż ta opublikowana w lutym. Analityk finansowy z domu maklerskiego BOŚ Łukasz Bugaj podkreśla, że większość ekspertów spodziewa się jeszcze szybszego wzrostu Produktu Krajowego Brutto, niż zakłada Komisja.

Bruksela prognozuje też, że deficyt finansów publicznych spadnie w tym roku do poziomu 2,8 procent PKB. To oznacza, że istnieje możliwość zniesienia rozpoczętej sześć lat temu procedury nadmiernego deficytu przeciwko Polsce.
Łukasz Bugaj wyjaśnia, że zniesienie procedury teoretycznie przybliża Polskę do możliwości przyjęcia euro.


Komisja prognozuje też, że w tym roku gospodarka Unii Europejskiej będzie się rozwijała w tempie 1,8 procent PKB. To o dwie dziesiąte punktu procentowego lepiej niż przewidywania z lutego. Natomiast wzrost gospodarczy w strefie euro będzie na poziomie 1,5 procent PKB, czyli o jedną dziesiątą punktu procentowego lepiej niż Bruksela szacowała w lutym.