Roczna wartość przetargów na zakup usług i sprzętu Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju Przemysłowego (UNIDO) szacowana jest już na ponad 100 mln euro. Nie ma żadnych przeciwwskazań, by udział w aukcjach brali też polscy przedsiębiorcy. Do tego będą przekonywać eksperci, którzy jutro wezmą udział w seminarium „Przetargi publiczne w ramach Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju Przemysłowego – możliwości biznesowe dla polskich przedsiębiorców”. Spotkanie odbędzie się w siedzibie organizatora – Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.
Na seminarium będzie mowa o korzyściach wynikających z takiej współpracy. Wśród nich wymienia się nawiązanie kontaktów na zagranicznych rynkach czy wymianę wiedzy i transfer technologii. Przedsiębiorcy poznają też procedurę przetargu publicznego w systemie ONZ z uwzględnieniem specyfiki UNIDO – od momentu rejestracji na portalu przetargowym do przygotowania odpowiedzi na zapytanie ofertowe.
Eksperci opowiedzą też o tym, jaki sprzęt i usługi są najczęściej zamawiane przez agencję. A ta stawia na urządzenia klimatyzacyjne, wentylacyjne, mające zastosowanie w uprawie i przetwórstwie czy systemy do uzdatniania wody. Wśród najczęściej zamawianych usług są doradztwo w zakresie zielonych technologii, ochrony środowiska, odnawialnych źródeł energii, agrobiznesu, zarządzania odpadami czy usługi z zakresu bezpieczeństwa, szkoleniowe i doradcze dotyczące zarządzania.
Seminarium otworzą Li Yong, dyrektor generalny UNIDO, oraz Bożena Lubińska-Kasprzak, prezes PARP. Wśród prelegentów będą eksperci UNIDO: Michael Dethlefsen oraz Tidiane Boy oraz Małgorzata Pałysa, ekspert z departamentu promocji gospodarczej PARP.