statystyki

Deflacja popsuje niespodziankę z deficytem

autor: Marek Chądzyński, Grzegorz Osiecki23.04.2015, 08:20; Aktualizacja: 23.04.2015, 08:20

Resort finansów może ściągnąć z VAT nawet o 4 mld zł mniej, niż zaplanował. Ale i tak da sobie radę z budżetem

Głównie za sprawą niskich cen paliw i żywności w tym roku zaliczymy średni spadek cen o 0,5–0,6 proc. – szacują ekonomiści. Jeśli ten scenariusz się spełni, rząd będzie miał kłopot, bo dochody budżetu zaplanował przy założeniu, że ceny wzrosną o 1,2 proc. Różnica między rządową prognozą a oczekiwaniami analityków wynosi 1,7–1,8 pkt proc. Odnosząc to do zaplanowanego poziomu dochodów z VAT (134,6 mld zł), można wyliczyć, że niskie ceny mogą oznaczać ubytek w państwowej kasie rzędu 2,3 mld zł. Może być jeszcze gorzej, jeśli ubytek w VAT będzie w dalszej części roku proporcjonalnie tak duży jak w pierwszym kwartale. Do końca marca fiskus zebrał z VAT ok. 28,8 mld zł. Przed rokiem było to 30,9 mld zł.

Aby wyliczyć dokładnie, ile deflacja będzie kosztowała państwową kasę, trzeba by znać kwoty z VAT-u jakie resort finansów uzyskuje od sprzedaży konkretnych towarów i usług. Przeliczenie utrudnia stosowanie przez podatników różnych stawek podatkowych. Np. żywność, która stanowi ok. jednej czwartej wydatków gospodarstw domowych, jest obłożona 8-proc. stawką. Ale MF nie ma takiej statystyki. – Przedsiębiorcy informują nas, ile płacą tego podatku, ale nie ma dokładnych informacji, jaka część pochodzi np. z niższej stawki na żywność – mówi były urzędnik MF.

Jedno jest pewne: resort jest nieco zaskoczony niższymi wpływami ze swojego głównego źródła dochodów. Według projektu harmonogramu wykonania budżetu łączne dochody po I kw. miały wynosić 69,5 mld zł. Ostatecznie wyniosły 67,8 mld zł.

– Wygląda na to, że MF się przeliczyło, jeśli chodzi o dochody z podatku od towarów i usług. Nie da się tego zrzucić na jakieś przesunięcia we wpłatach, bo ten ubytek jest zbyt duży. To ewidentnie efekt mniejszej bazy podatkowej – ocenia Urszula Kryńska, ekonomista Banku Millennium.


Pozostało jeszcze 59% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane