Szczurek: Wyjście z procedury nadmiernego deficytu możliwe dzięki reformie emerytalnej

22.04.2015, 10:25; Aktualizacja: 22.04.2015, 20:02
Minister finansów Mateusz Szczurek

Minister finansów Mateusz Szczurekźródło: Newspix
autor zdjęcia: Jacek Herok

Wyjście Polski z procedury nadmiernego deficytu już w tym roku będzie możliwe - jeśli zgodzi się na to Komisja Europejska - dzięki obniżeniu wysokości deficytu sektora rządowego i samorządowego (tzw. general government) o koszty systemowej reformy emerytalnej, uważa minister finansów Mateusz Szczurek.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:ISBnews
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (13)

  • Bi(2015-04-23 11:07) Zgłoś naruszenie 00

    To niedoszli emeryci zapłacili za beztroskie rozdawnictwo rządu w latach ubiegłych, kierowane dla uprzywilejowanych ?

    Odpowiedz
  • B3SYSTEM(2015-04-23 10:52) Zgłoś naruszenie 00

    Od 16 lat trwa reforma emerytalno-rentowa.W 1999 r.posiadałem kwotę bazową w wysokości 34,6% przeciętnego wynagrodzenia,ogłoszonego w ostatnich dniach wartość 4226 zł co się równa 1462 zł plus 153 pielęgnacyjne rowne1615 otrzymuję świadczenie 635 zł OKRADASZ MOJE DOCHODY 980 ZŁ ILE RAZY CHCESZ REFORMOWAĆ ZŁODZIEJU!

    Odpowiedz
  • antyurzędnik(2015-04-23 03:21) Zgłoś naruszenie 00

    To jest przedłużanie bankructwa Polski o kilka lat. Dzięki temu samorządy i rząd mogą się dalej zadłużać,
    nie bacząc na konsekwencje. Kto z tym zrobi porządek, czy to musi po prostu zbankrutować i pogrzebać normalne życie jednemu pokoleniu?

    Odpowiedz
  • och raniarz(2015-04-23 00:00) Zgłoś naruszenie 00

    Teraz emerytury mundurowe dostaną wszyscy ciecie co noszą mundury.

    Odpowiedz
  • krysztofiak1963(2015-04-22 22:29) Zgłoś naruszenie 00

    Niestety zmniejszenie deficytu budżetowego odbedzie sie kosztem emerytów. I to jest smutne. I tak niewiele to da; dalej bedziemy płacic jedne z najwyższych odsetek w Europie za pozyczane od banków pieniądze. Nie jesteśmy zieloną wyspą, skoro musimy płacic wiecej niz Hiszpanie czy Włosi za swoje zadłużenie
    http://blogi.newsweek.pl/Tekst/polityka-polska/697105,rzad-platformy-jest-odbierany-na-swiecie-jako-niewiarygodny-i-niestabilny.html Od co najmniej 5 lat rząd karmi nas opowieściami o zielonej wyspie. Politycy partii rządzącej mówią nam, że nasza gospodarka wzrasta z roku na rok, pomimo zjawisk deflacyjnych. W takiej sytuacji rentowności naszych obligacji powinny osiągać wartości, jakie osiągają obligacje czeskie czy norweskie. Niestety rynki zmuszają nas do pożyczania pieniędzy o około 400% drożej niż czynią to Czesi. W porównaniu z państwami europejskimi, które posiadają własne, narodowe waluty, płacimy za nasz dług o około 850% więcej niż Dania, o ponad 440% więcej niż Czechy, 70% więcej niż Norwegia, nawet czasami o kilka procent więcej niż Bułgaria. Nasza gospodarka jest lepiej postrzegana od gospodarek: Chorwacji, Węgier i Rumunii. Płacimy za pożyczone pieniądze mniej niż Chorwaci o około 25%, mniej niż Węgrzy i Rumuni o około 30%. Najbardziej deprymujące jest jednak to, że jako kraj jesteśmy przez inwestorów postrzegani mniej wiarygodnie niż Hiszpania i Włochy. Polska za swój dług musi płacić więcej o około 70%, niż wymienione kraje. Skoro we wszystkich mediach światowych pisze się, iż oba państwa balansują na krawędzi niewypłacalności, to w jakim stopniu Polska musi być niewypłacalna skoro za pożyczane pieniądze musi o 70% drożej płacić? Porównując się z krajami Strefy Euro, możemy pocieszyć się, że jedynie lepiej wypadamy od Grecji, którzy muszą płacić odsetki o 400% wyższe od naszych. Trudno zrozumieć przedstawioną sytuację w kontekście rentowności wycenianej obecnie dla obligacji Hiszpanii oraz Włoch. Dlaczego wiec inwestorzy wyżej wyceniają wypłacalność obu wymienionych państw w porównaniu z wypłacalnością Polski, mimo, iż długi tych państw są trudne do wyobrażenia? Czy w rentowności obligacji dziesięcioletnich polskiego rządu są wliczone prowizje dla polityków, wypłacane w postaci intratnych posad w Brukseli lub w radach nadzorczych banków?

    Odpowiedz
  • qba(2015-04-22 22:04) Zgłoś naruszenie 00

    Księgowość kreatywna.

    Odpowiedz
  • 27 styczen br w krakowie-kneset ??????(2015-04-22 21:19) Zgłoś naruszenie 00

    po wskazówki pojeczali i uczestniczyli pseudo polacy kamysz,duda,pawłowska,klich.Wiecej pytań..zdrojewski i inni.Więcej pytań nie mam,kto nami rządzi i nas tumani,grabiąc nam nasze pieniądze???

    Odpowiedz
  • FK_(2015-04-22 20:52) Zgłoś naruszenie 00

    moze mysli o 'reformie' emerytalnej sluzb mundurowych... ;) czy moze ze jeszcze celnikow dolozy sie do grupy wybrancow na ktorych frajerstwo do usr... smierci ma zapierniczac? ;)

    Odpowiedz
  • UWAGA T WAZNE DLA POLSKI ! UJ Krakow(2015-04-22 20:25) Zgłoś naruszenie 00

    Uwaga Polacy nie dajcie sie nabrac na propaganda o agencie WSI Bronku Komorowskim,ze ma takie POparcie jak w lelewizorach mediow masowego razenia PO mozgach !
    Na stronie : vod,gazeta, polska jest dokumentalne nagranie jak agentura WSI POdwozi na spotkania z Bronkiem autokarami zwolennikow dla zwiekszenia frekfencji,bo gdziekolwiek Bronek z WSI sie POjawia,to POlacy go wygwizduja,wiec dowozeniem jego zwolennikow myla Polakow !

    Odpowiedz
  • Emerytka bez prawa do emerytury(2015-04-22 19:29) Zgłoś naruszenie 00

    Panie Szczurek o jakiej reformie Pan mówi ? Nie było żadnej reformy, był skok na kasę i prawa obywateli !

    Odpowiedz
  • Wolfram(2015-04-22 14:56) Zgłoś naruszenie 00

    Ale chcą nam wcisnąć EU, na które się wypięły kraje skandynawskie i GB.

    Odpowiedz
  • gosc(2015-04-22 14:22) Zgłoś naruszenie 00

    Jeżeli jest tak dobrze to
    - niech obniżą stawki VAT
    - niech podniosą kwotę wolną od podatku
    z nie zapowiadają podwyżki dla 800 tys. (?) tych co tylko utrudniają życie przedsiębiorcom i społeczeństwu

    Odpowiedz
  • Chudy byk(2015-04-22 13:04) Zgłoś naruszenie 00

    Podnieśmy więc wiek emerytalny do 90 lat,likwidując jednocześnie OFE,a deficyt obniży się do 2,5%,i to będzie kontynuacja tego cudu.

    Odpowiedz