statystyki

Nadchodzi czas odważnych decyzji finansowych

autor: Adrian Kozłowski22.04.2015, 20:00; Aktualizacja: 04.11.2015, 19:33
złotówki-monety-pln-pieniądze

Nadchodzi czas odważnych decyzji finansowychźródło: ShutterStock

Zadłużenie sektora Jednostek Samorządu Terytorialnego rośnie. W rezultacie maleje możliwość zaciągania i obsługi nowych zobowiązań z tytułu kredytów, pożyczek i emisji obligacji, dlatego samorządy coraz częściej sięgają po rozwiązania pozabilansowe. Rozmawiamy z Adrianem Kozłowskim,  dyrektorem ds. finansowania Jednostek Samorządu Terytorialnego w Magellan SA.

Jak pan ocenia możliwości absorpcji środków unijnych w najbliższym czasie, biorąc pod uwagę kondycję sektora JST?

W ramach nowego rozdania samorządy mogą ubiegać się o środki unijne w wysokości 120-130 mld zł. Dla pełnego wykorzystania tej kwoty będą musiały zainwestować około 70 mld zł środków własnych. Analizując sytuację finansową sektora po 2014 r. widać, że około 10-15 proc. samorządów może mieć problem z pozyskaniem tych środków ze względu na brak możliwości wniesienia wkładu własnego. Cały sektor po raz kolejny pokazuje wzrost zadłużenia, a to w konsekwencji zwiększa kwotę obsługi długu i negatywnie wpływa na wskaźniki zadłużenia.

Czy to oznacza, że mniej więcej 10 proc. samorządów nie będzie mogło wykorzystać środków w ramach nowego rozdania?

Do obliczenia relacji z art. 243 Ustawy o finansach publicznych (obsługa długu do dochodów ogółem) bierze się spłaty rat kapitałowych i odsetek z tytułu zaciągniętych kredytów i pożyczek oraz z tytułu emisji obligacji. Brak przestrzeni wskaźnikowej w praktyce uniemożliwia tym samorządom ubieganie się o finansowanie w tradycyjnej formie. Na szczęście rynek finansowy oferuje samorządom alternatywne formy finansowania, np. leasing zwrotny nieruchomości, finansowanie kapitałowe w oparciu o dokapitalizowanie spółek komunalnych, czy obligacje przychodowe. Coraz częściej jednostki budują finansowanie projektów we współpracy z firmami współpracującymi z JST, np. w ramach Partnerstwa Publiczno-Prywatnego lub w oparciu o wykup wierzytelności (faktoring samorządowy). Wspomniane rozwiązania pozwalają samorządom realizować inwestycje pomimo istniejących ograniczeń wskaźnikowych.


Pozostało jeszcze 58% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane