statystyki

Nadchodzi czas odważnych decyzji finansowych

autor: Adrian Kozłowski22.04.2015, 20:00; Aktualizacja: 04.11.2015, 19:33
złotówki-monety-pln-pieniądze

Nadchodzi czas odważnych decyzji finansowychźródło: ShutterStock

Zadłużenie sektora Jednostek Samorządu Terytorialnego rośnie. W rezultacie maleje możliwość zaciągania i obsługi nowych zobowiązań z tytułu kredytów, pożyczek i emisji obligacji, dlatego samorządy coraz częściej sięgają po rozwiązania pozabilansowe. Rozmawiamy z Adrianem Kozłowskim,  dyrektorem ds. finansowania Jednostek Samorządu Terytorialnego w Magellan SA.

Jak pan ocenia możliwości absorpcji środków unijnych w najbliższym czasie, biorąc pod uwagę kondycję sektora JST?

W ramach nowego rozdania samorządy mogą ubiegać się o środki unijne w wysokości 120-130 mld zł. Dla pełnego wykorzystania tej kwoty będą musiały zainwestować około 70 mld zł środków własnych. Analizując sytuację finansową sektora po 2014 r. widać, że około 10-15 proc. samorządów może mieć problem z pozyskaniem tych środków ze względu na brak możliwości wniesienia wkładu własnego. Cały sektor po raz kolejny pokazuje wzrost zadłużenia, a to w konsekwencji zwiększa kwotę obsługi długu i negatywnie wpływa na wskaźniki zadłużenia.

Czy to oznacza, że mniej więcej 10 proc. samorządów nie będzie mogło wykorzystać środków w ramach nowego rozdania?

Do obliczenia relacji z art. 243 Ustawy o finansach publicznych (obsługa długu do dochodów ogółem) bierze się spłaty rat kapitałowych i odsetek z tytułu zaciągniętych kredytów i pożyczek oraz z tytułu emisji obligacji. Brak przestrzeni wskaźnikowej w praktyce uniemożliwia tym samorządom ubieganie się o finansowanie w tradycyjnej formie. Na szczęście rynek finansowy oferuje samorządom alternatywne formy finansowania, np. leasing zwrotny nieruchomości, finansowanie kapitałowe w oparciu o dokapitalizowanie spółek komunalnych, czy obligacje przychodowe. Coraz częściej jednostki budują finansowanie projektów we współpracy z firmami współpracującymi z JST, np. w ramach Partnerstwa Publiczno-Prywatnego lub w oparciu o wykup wierzytelności (faktoring samorządowy). Wspomniane rozwiązania pozwalają samorządom realizować inwestycje pomimo istniejących ograniczeń wskaźnikowych.


Pozostało 58% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane