Wybrano niekoniecznie najlepsze dla naszego wojska rozwiązania - ocenia Tomasz Badowski z Instytutu Badań nad Stosunkami Międzynarodowymi. Według
ogłoszonej dziś decyzji, do polskiej armii trafi amerykański system obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot, a także francuskie helikoptery Caracal.
Reklama

System Patriot nie będzie dla nas gwarancją bezpieczeństwa - uważa Badowski. Jego zdaniem, to stary system pozbawiony możliwości modernizacji. Konkurencyjny dla niego nowoczesny europejski system dawał większe możliwości rozwoju i większy udział strony polskiej przy ewentualnej modernizacji - podkreśla ekspert. Badowski dodaje, że nawet Amerykanie nie widzą sensu modernizowania systemu Patriot, także korzystający z niego Niemcy rozważają nowocześniejsze rozwiązanie.

Tomasz Badowski uważa, że francuski śmigłowiec Caracal jest dostosowany do polskich oczekiwań, ale jego ładowność i inne parametry to nie wszystko. Konkurenci mieli tę przewagę, że ich zakłady są już zlokalizowane na terenie Polski. Jednak biorąc pod uwagę kwestie operacyjne i taktyczne, francuski śmigłowiec nie jest złym wyborem - dodaje ekspert. Badowski zwraca też uwagę, że Caracal nie jest najnowocześniejszym z proponowanych modeli. Czy najlepszym - to ma się dopiero okazać.