statystyki

Kontrowersyjne badanie tuż przed debiutem WP. Cena akcji zależy od liczby kliknięć

autor: Piotr Dziubak16.04.2015, 07:28; Aktualizacja: 16.04.2015, 08:51
smartfony-technologie

W ślad za decyzjami do wydawców stron trafiają ogromne kwoty – w 2014 r. było to prawie 800 mln zł.źródło: ShutterStock

Megapanel to badanie zlecane przez PBI firmie Gemius. Dzięki niemu co miesiąc domy mediowe śledzą aktywność Polaków w internecie, a następnie decydują o tym, na jakich witrynach zamieścić reklamy.

W ślad za decyzjami do wydawców stron trafiają ogromne kwoty – w 2014 r. było to prawie 800 mln zł. Nic więc dziwnego, że toczy się ciągły bój o to, kto prowadzi w rankingu najczęściej odwiedzanych portali.

W grudniu 2014 r. zestawienie otwierała Grupa WP, głównie dzięki przejęciu serwisu Money.pl. Podobnie było w styczniu, chociaż poinformowano o tym z kilkutygodniowym opóźnieniem.

– Wyniki badania są zwykle publikowane w pierwszym tygodniu miesiąca n+2, czyli np. plik za marzec jest dostarczany w pierwszym tygodniu maja – wyjaśnia Anna Oziębło, dyrektor ds. badania Megapanel PBI Gemius. Zastrzega, że produkcja pliku z wynikami to jednak złożony proces i dlatego nie zawsze możliwa jest publikacja w założonym terminie. – Plik za grudzień został ujawniony 9 lutego, plik za styczeń dopiero 2 kwietnia – przypomina Oziębło. Jak będzie z danymi za luty? Prawdopodobnie jak te styczniowe zostaną podane z dużym opóźnieniem. Dlaczego?

Jak się dowiedzieliśmy, Gemius poinformował wydawców, że ma wątpliwości, czy w lutowych danych uwzględnić odsłony stron Naszej Klasy. Wstępnie powiadomił wydawcę, że w najnowszym badaniu odsłony NK.pl nie zostaną dodane do wyników Onetu, ale zastrzegł, że sprawie przyglądają się jeszcze prawnicy. Gemius powołuje się przy tym na nigdy dotąd niestosowany punkt regulaminu badań, który pozwala zaliczyć tylko pełen miesiąc po terminie, w którym w grupie znalazła się przejęta strona czy serwis internetowy. Onet nabył NK.pl w listopadzie 2014 r., ale zgodę na przejęcie otrzymał od Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów 6 lutego br.


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • no halo(2015-04-16 13:29) Zgłoś naruszenie 00

    Onet zamknął zakup śmieciowego serwisu NaszaKlasa w drugiej połowie lutego. Więc do statystyk się wlicza od marca a nie od lutego. Tak zawsze było i ma logiczny sens (badanie pokazuje wyniki za pełne miesiące a nie za połowki). Także śmierdzi jakimiś gierkami Onetu, który oczywiście lubi rzucać kalumnie na Polskie firmy, które sobie dobrze radzą, zwłaszcza jak mają za chwilę wejść na giełdę i mieć jeszcze więcej środków na walkę z niemiecką konkurencją.
    .
    Dziennik Gazeta Prawna jest właśnością Axel Springer, który ma ten sam zarząd co Onet -- ZBIEŻNOŚĆ PRZYPADKOWA HAHAHA.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane