Komisja Europejska postawiła zarzuty popularnej przeglądarce internetowej Google. To jedna z najgłośniejszych i największych spraw antymonopolowych w historii Unii Europejskiej. Może się ona zakończyć gigantyczną karą finansową, choć ugodowe zakończenie nie jest wykluczone.

Postawione zarzuty to efekt trwającego prawie 5 lat śledztwa. W tym czasie Komisja analizowała skargi na działania firmy Google, które dyskryminują oferty konkurentów. Internetowy gigant miał promować swoje usługi, wyżej umieszczać je w wyszukiwarce i celowo zaniżać miejsce konkurujących z nim firm.

Komisarz do spraw konkurencji Margrethe Vestager podkreśliła, że żadna firma działająca w Unii nie może ograniczać konsumentom prawa do wyboru. „Firma Google natomiast w sposób niesprawiedliwy promowała swoje usługi łamiąc unijne prawo antymonopolowe. Google ma teraz okazję, by udowodnić, że było inaczej" - powiedziała unijna komisarz.

Postawione zarzuty nie przekreślają szans na ugodowe zakończenie sprawy. Wszystko zależy od tego jak zareaguje internetowy gigant i co znajdzie się w wyjaśnieniach przysłanych do Brukseli. Firma ma na to 10 tygodni. Jeśli nie usatysfakcjonują one Komisji Europejskiej, wtedy może one nałożyć karę finansową - 10 procent rocznych przychodów. W przypadku firmy Google grzywna wyniosłaby około 6.miliardów euro.