Działania Banku Ochrony Środowiska na rzecz odpowiedzialności w biznesie oraz kompleksowe wspieranie zrównoważonego rozwoju, zostały potwierdzone bardzo dobrym ratingiem ESG

W grudniu 2022 roku Bank Ochrony Środowiska uzyskał ocenę ESG Risk przyznaną przez agencję ratingową Morningstar Sustainalytics na poziomie 14,2. Uzyskany rating plasuje BOŚ w gronie 9 proc. najlepiej ocenionych banków oraz w czołowych 8 proc. spośród ponad 15,5 tys. wszystkich firm na całym świecie poddanych badaniu przez tę renomowaną, globalną agencję ratingową. Aktualizacja ratingu ESG Risk oznacza znaczącą poprawę w porównaniu do i tak bardzo dobrego rezultatu sprzed roku, kiedy to BOŚ poddał się takiej ocenie po raz pierwszy w swojej historii.

Już w 2021 roku bank uzyskał rating ESG Risk na poziomie 19,9 („Low Risk”), oznaczającym niewielkie ryzyko doświadczenia negatywnego wpływu finansowego z przyczyn związanych z czynnikami ESG (ochroną środowiska, odpowiedzialnością społeczną i ładem korporacyjnym). Niższa nota ESG Risk w tegorocznym badaniu oznacza dalszą, znaczącą poprawę ratingu oraz utrzymanie się w ścisłej czołówce najlepiej ocenionych banków w Polsce.

– Najnowszy wynik ratingu ESG odbieramy jako docenienie wysiłków i działań Banku Ochrony Środowiska na rzecz odpowiedzialności w biznesie oraz wspierania zrównoważonego rozwoju. Uzyskana wysoka ocena zarządzania kwestiami ESG przez bank potwierdza zbudowanie w naszej organizacji wysokich kompetencji i skuteczne zarządzanie kluczowymi obszarami ryzyka w działalności BOŚ jako „banku zielonego”. Liczymy, że wysoka ocena niezależnych ekspertów agencji Morningstar Sustainalytics zyska uznanie także w oczach naszych inwestorów i pozostałych interesariuszy – mówi Emil Ślązak, pełniący obowiązki prezesa zarządu BOŚ.

Miliardy na ekoinwestycje

BOŚ od lat realizuje kompleksowe działania na rzecz zrównoważonego rozwoju. W październiku 2021 roku to zaangażowanie znalazło formalny wyraz w przyjętej Strategii ESG, w której cele i działania na najbliższe lata sformułowano w postaci 55 KPI, pogrupowanych w ramach trzech filarów obejmujących kwestie: ochrony środowiska (Environmental), społeczne (Social) oraz ładu korporacyjnego (Governance). Postępy w realizacji tych KPI sprawozdawane są m.in. w ramach publikowanych corocznie raportów ESG.

BOŚ od początku swojego istnienia koncentruje się na finansowaniu inwestycji przyczyniających się do ochrony środowiska. W swojej historii bank udzielił finansowania w kwocie ponad 26 mld zł na ekoinwestycje, których łączna wartość przekracza 56 mld zł. Działania te są realizowane dzięki budowanej od lat specjalistycznej ofercie produktowej oraz eksperckiej wiedzy kadry inżynierów ekologów, którzy wspierają klientów w realizacji ambitnych projektów transformacji ekologicznej.

Ekologiczne DNA banku to także zobowiązanie do monitorowania i zmniejszania własnego negatywnego wpływu na środowisko. BOŚ korzysta w 100 proc. z energii elektrycznej z gwarancjami pochodzenia z OZE, zredukował ślad węglowy działalności operacyjnej o ok. 60 proc. w latach 2020-2021 (wyliczenia metodą market based zgodnie ze standardem GHG Protocol w zakresach I, II i częściowo III, bez uwzględnienia emisyjności portfela banku). Ograniczenie emisji było możliwe między innymi dzięki ograniczeniu zużycia ciepła w budynkach użytkowanych przez bank oraz wdrożeniu systemu pracy zdalnej.

Szeroki zasięg

Odpowiedzialność społeczna BOŚ znajduje wyraz także w dbałości o dobro i rozwój pracowników. Wdrożone polityki zobowiązują do przestrzegania fundamentalnych zasad etyki, ochrony praw człowieka, wspierania różnorodności w miejscu pracy i przeciwdziałania dyskryminacji. Bank angażuje pracowników oferując szerokie możliwości rozwoju i szkoleń, inicjatywy well-beingowe, akcje wolontariatu oraz charytatywne. Aby przyciągać i utrzymać talenty, BOŚ buduje kulturę organizacyjną z poszanowaniem równowagi pomiędzy życiem prywatnym i zawodowym, a także oferuje możliwości rozwoju kariery.

Bank propaguje wdrażanie najwyższych standardów ESG także wśród partnerów biznesowych, kontrahentów i klientów. Działania te znajdują wyraz między innymi w polityce zakupowej, w stosowanych Standardach ESG dla dostawców. W odniesieniu do klientów instytucjonalnych, BOŚ wdrożył ocenę ryzyk ESG występujących u potencjalnych kredytobiorców.

________________________________________________

W partnerstwie
Bank Ochrony Środowiska aktywnie działa na rzecz budowania odpowiedzialności biznesu w ramach szerokich partnerstw na rzecz zrównoważonego rozwoju – jest m.in. członkiem United Nations Global Compact (UNGC) oraz Forum Odpowiedzialnego Biznesu.