Podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos zostaną poruszone kwestie ważne dla świata i Polski. W dyskusjach poświęconych strategicznym inwestycjom w kontekście współpracy międzynarodowej oraz energetyce wezmą udział przedstawiciele PKO Banku Polskiego

Wydarzenia ostatnich lat, na czele z pandemią koronawirusa i atakiem Rosji na Ukrainę, zmieniły i nadal zmieniają gospodarczy krajobraz świata. Z jednej strony mamy do czynienia z procesami deglobalizacji, skracania łańcuchów dostaw - a więc z procesami, które kojarzą się z ograniczaniem swobody współpracy gospodarczej w skali globalnej. Z drugiej strony, wobec destabilizacji i zagrożeń dla pokoju, istnieje potrzeba wzmacniania lub wręcz tworzenia nowej architektury bezpieczeństwa, a także zacieśniania współpracy pomiędzy państwami. Sprzyja temu realizacja strategicznych inwestycji.

Kluczowe obszary

Do tego tematu będzie nawiązywała dyskusja, która odbędzie się w Polish House - Domu Polskim - w Davos, „Strategic investments - a key driver for Eastern European security” („Inwestycje strategiczne - kluczowy czynnik bezpieczeństwa Europy Wschodniej”). Weźmie w niej udział Paweł Gruza, wiceprezes PKO Banku Polskiego, kierujący pracami zarządu.
Wobec bezprecedensowego zagrożenia w Europie Wschodniej w centrum uwagi znalazła się architektura bezpieczeństwa, a także wartość płynąca z inwestycji strategicznych. Wspólnym celem jest budowa zrównoważonej przyszłości oraz zwiększenie konkurencyjności Europy jako miejsca lokowania inwestycji. Chodzi o wspieranie nowych inwestycji w kluczową infrastrukturę energetyczną, informatyczną, ale również o napływ kapitału do branż nowoczesnych technologii. Wszystko to będzie ważną częścią, może nawet w pewnym stopniu katalizatorem budowy nowego ładu gospodarczego.
Kwestii energetyki zostanie poświęcona dyskusja „Energy Outlook: Sustainability as an economic opportunity for Poland”. „Perspektywa energetyczna: Zrównoważony rozwój jako szansa gospodarcza dla Polski”. Weźmie w niej udział Marcin Eckert, wiceprezes PKO Banku Polskiego nadzorujący obszar finansów i rachunkowości. Jak wskazują organizatorzy debaty, zrównoważona energia oznacza zrównoważone połączenie bezpieczeństwa energetycznego, rozwoju gospodarczego i ochrony środowiska. Aby oparty na takich filarach rozwój był czynnikiem budowy przewagi konkurencyjnej, wymaga to zastosowania najnowocześniejszych technologii, maksymalizacji wykorzystania możliwości cyfrowych, a także optymalizacji i ograniczenia emisji oraz zużycia energii.
Polski sektor energetyczny wdrożył wiele innowacyjnych rozwiązań na drodze do transformacji energetycznej i bezpieczeństwa. Jak Polska może uczyć się od innych krajów, aby przyspieszyć swoją pozycję lidera zrównoważonego rozwoju? Czy może wykorzystać swoją pozycję regionalnego centrum technologii cyfrowych do skalowania rozwiązań biznesowych w obszarze zrównoważonego rozwoju? Jak uzyskać przewagę ekonomiczną w procesie transformacji energetycznej? To niektóre pytania, na jakie będą odpowiadać uczestnicy dyskusji w Davos.

Bank pierwszego wyboru

Mocniejszy nacisk na realizację celów ESG oraz ugruntowanie pozycji lidera transformacji ESG w polskim sektorze bankowym są jednymi z filarów strategii PKO Banku Polskiego na lata 2023-2025, ogłoszonej w grudniu 2022 r. Bank zapowiedział między innymi wdrożenie unikalnych rozwiązań z zakresu finansowania transformacji energetycznej, aby wpierać konkurencyjność polskich firm w obliczu wysokich cen energii, wymagań biznesowych i regulacyjnych.
Dla PKO Banku Polskiego kluczowa pozostaje transformacja polskiej gospodarki w zakresie energetycznym, a także mobilności społecznej. Zamierza on stać się bankiem pierwszego wyboru dla firm, które inwestują w swoją transformację. Dzięki kompetencjom swych pracowników oraz know-how PKO Bank Polski ma być przewodnikiem i doradcą w tym obszarze. W parze z tym będą szły produkty finansowe, takie jak na przykład wymienione w strategii na lata 2023-2025 rozszerzenie zakresu strukturyzowanego finansowania ESG dla klientów korporacyjnych, oferta kredytów gotówkowych na cele ESG dla indywidualnych czy zwiększenie atrakcyjności oferty leasingowej dla produktów zielonych.
PKO Bank Polski zamierza stworzyć centralny zespół odpowiedzialny za koordynację wymiany wiedzy i promocję ESG, będzie także prowadził stress testy klimatyczne. To tylko przykłady podejmowanych działań.
Partner
ikona lupy />
Fot. materiały prasowe