Szanse, jakie stoją przed polską gospodarką w obliczu globalnych zmian, a także odbudowa Ukrainy - to tematy dyskusji podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos, w których wezmą udział przedstawiciele Banku Pekao S.A.

Tegoroczne Światowe Forum Ekonomiczne odbędzie się 16-20 stycznia. Tradycyjnie w Davos będą omawiane najważniejsze i najaktualniejsze tematy.

Odbudowa Ukrainy

Podczas Światowego Forum Ekonomicznego przedstawiciele Banku Pekao S.A. wezmą udział w dyskusjach organizowanych w Polish House - Domu Polskim, zlokalizowanym przy głównej ulicy Davos.
Do głównego hasła Polish House - „Poland. Bridge to freedom” („Polska. Most do wolności”) - będzie nawiązywać dyskusja „Rebuilding Ukraine. Mapping out the needs of Ukrainian business sector” („Odbudowa Ukrainy. Mapa potrzeb ukraińskiego sektora biznesowego”). Jak wskazują jej organizatorzy, wojna przyniosła ogromne straty materialne ukraińskiej gospodarce. Perspektywa odbudowy tego kraju ze zniszczeń powojennych wydaje się odległa. Doświadczenia z przeszłości pokazują jednak, że powodzenie takiego procesu wymaga odpowiedniego wcześniejszego przygotowania.
Odbudowa Ukrainy to złożone wyzwanie, które wymaga bezprecedensowej współpracy, ogromnych zasobów i wyjątkowego przywództwa. Uczestnicy dyskusji porozmawiają o tym, jak kraje zachodnie mogą zaangażować się w powojenną odbudowę, ze szczególnym uwzględnieniem reagowania na potrzeby sektora biznesowego. W dyskusji weźmie udział Leszek Skiba, prezes Banku Pekao S.A.
- Wielu naszych klientów już myśli o potencjalnych możliwościach inwestycji w Ukrainie po wojnie i chciałoby wziąć udział w odbudowie tego kraju. Jesteśmy otwarci, by ich w tym procesie wspierać. Będzie to największa odbudowa współczesnej Europy, która może nam przynieść wymierne korzyści, jeśli Polska weźmie w niej aktywny udział. Ekonomiści Banku Pekao w jesiennym raporcie szacowali, że korzyści te mogą sięgnąć 3,6-3,8 proc. polskiego PKB - komentuje Leszek Skiba.

Inwestycje zagraniczne

Jerzy Kwieciński, wiceprezes Banku Pekao S.A., weźmie udział w dyskusji „Why Poland. Capturing the opportunity in the era of shift from globalization to regionalization” („Dlaczego Polska. Wykorzystanie szansy w dobie przejścia od globalizacji do regionalizacji”).
- Pandemia, a następnie wojna w Ukrainie stworzyła wielkie wyzwanie dla dotychczasowego modelu globalnej gospodarki. Łańcuchy dostaw, jeśli nie uległy przerwaniu to poważnemu zakłóceniu i coraz głośniej mówi się o przynajmniej częściowej reindustralizacji Europy. To może być szansa dla Polski, która dysponuje potencjałem infrastrukturalnym i ludzkim, by przyciągnąć nowe inwestycje - mówi Jerzy Kwieciński.
Organizatorzy panelu podkreślają, że od ponad 30 lat Polska pozostaje atrakcyjna dla zagranicznych inwestorów, którzy cenią sobie otwartość naszego kraju, położenie geograficzne i stabilność gospodarczą. Polska należy do wiodących w regionie, jeśli chodzi o lokowanie inwestycji typu greenfield, a także transakcje fuzji i przejęć z udziałem kapitału zagranicznego. Zyskała czołową pozycję na świecie jako miejsce takich inwestycji jak BPO (business process outsourcing) i SSC (shared service centres). Do tego polska gospodarka i firmy wykazały odporność na turbulencje podczas pandemii COVID-19 i elastyczność.
Globalne wydarzenia ostatnich lat zdestabilizowały międzynarodowy handel i produkcję, powodując przejście od globalizacji do regionalizacji. Efektem tego jest skracanie łańcuchów dostaw. Uczestnicy dyskusji będą m.in. poszukiwać odpowiedzi na pytanie o to, czy Polska może stać się regionalnym hubem produkcyjno-operacyjnym oraz jakie są praktyczne aspekty inwestowania i prowadzenia biznesu.

Drogi do współpracy

Hasłem przewodnim tegorocznej edycji Światowego Forum Ekonomicznego jest „Cooperation in a Fragmented World” - „Współpraca w podzielonym świecie”.
- Państwa coraz lepiej radzą sobie we współpracy w rozwiązywaniu globalnych wyzwań i to w różnych formatach. Unia Europejska konsekwentnie uniezależnia się od zakupów paliw kopalnych z Rosji, wypracowując wspólną politykę energetyczną. Grupie G7 udało się porozumieć w sprawie nałożenia maksymalnej ceny na ropę naftową z Rosji i mechanizm ten wydaje się działać. Państwa G20 uzgodniły z kolei reguły minimalnego podatku CIT (15 proc.) od zysków globalnych korporacji. Także członkowie ONZ, a więc najszerszego i najtrudniejszego formatu współpracy międzynarodowej, dokonują powolnych, ale konsekwentnych postępów w walce z globalnym ociepleniem. Podczas ostatniego szczytu w Egipcie (COP27) porozumiano się w sprawie powołania funduszu rekompensującego krajom globalnego Południa koszty zmian klimatycznych. Wysiłki podejmowane w ostatnim czasie przez kraje na szczytach klimatycznych pokazują, że trudne, niekiedy burzliwe, negocjacje prowadzą jednak do porozumień ponad podziałami - komentuje Paweł Strączyński, wiceprezes Banku Pekao S.A., nadzorujący pion finansowy.
PARTNER
ikona lupy />
Fot. materiały prasowe