statystyki

Finanse: Reguła wydatkowa działa. I to aż za dobrze

autor: Marek Chądzyński, Grzegorz Osiecki30.03.2015, 07:24; Aktualizacja: 30.03.2015, 09:20
podatki, finanse, świat

Reguła wydatkowa nałożyła kaganiec na wydatki, uzależniając ich wzrost m.in. od rozwoju gospodarczego i inflacji.źródło: ShutterStock

Rząd ma problem: deflacja ograniczy pole do popisu przy planowaniu wydatków na przyszły rok

Reguła wydatkowa nałożyła kaganiec na wydatki, uzależniając ich wzrost m.in. od rozwoju gospodarczego i inflacji. Wprowadziła przy tym kilka dodatkowych obostrzeń. Na przykład limity wydatkowe są automatycznie obniżane, jeśli deficyt finansów publicznych jest wyższy niż 3 proc. PKB.

Ale rząd wpadł w pułapkę, bo planując wydatki na 2015 r., przeszacował wielkość inflacji – pisząc tegoroczny budżet, spodziewał się, że ceny wzrosną o 1,2 proc. Obecne prognozy wskazują jednak na to, że średniorocznie będziemy mieli spadek rzędu 0,5–0,6 proc. Skutek: wyliczając limit wydatków na 2016 r., trzeba przeszacować bazę, czyli tegoroczny wynik. Rząd, popełniając tak dużą pomyłkę w prognozach inflacji, zaplanował zbyt wysokie wydatki. Mówiąc inaczej: wydatki na przyszły rok może i wzrosną wobec tegorocznych, ale nie tak, jakby mogły, gdyby do pomyłki nie doszło.

Deficyt finansów publicznych w proc. PKB

Deficyt finansów publicznych w proc. PKB

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Ekonomistów to nie niepokoi. Reguła od strony finansowej działa bez zarzutu. Nie ma mowy o procykliczności; rząd w zasadzie nie dokonuje żadnego zacieśnienia fiskalnego przez zmniejszanie wydatków, a jedynie prostuje swój błąd. Jest za to problem natury politycznej. Może być bowiem trudno przyjąć poszczególnym resortom, że w przyszłym roku ich wydatki nie wzrosną albo zwiększą się nieznacznie.


Pozostało jeszcze 53% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane