statystyki

Finanse: Reguła wydatkowa działa. I to aż za dobrze

autor: Marek Chądzyński, Grzegorz Osiecki30.03.2015, 07:24; Aktualizacja: 30.03.2015, 09:20
podatki, finanse, świat

Reguła wydatkowa nałożyła kaganiec na wydatki, uzależniając ich wzrost m.in. od rozwoju gospodarczego i inflacji.źródło: ShutterStock

Rząd ma problem: deflacja ograniczy pole do popisu przy planowaniu wydatków na przyszły rok

Reguła wydatkowa nałożyła kaganiec na wydatki, uzależniając ich wzrost m.in. od rozwoju gospodarczego i inflacji. Wprowadziła przy tym kilka dodatkowych obostrzeń. Na przykład limity wydatkowe są automatycznie obniżane, jeśli deficyt finansów publicznych jest wyższy niż 3 proc. PKB.

Ale rząd wpadł w pułapkę, bo planując wydatki na 2015 r., przeszacował wielkość inflacji – pisząc tegoroczny budżet, spodziewał się, że ceny wzrosną o 1,2 proc. Obecne prognozy wskazują jednak na to, że średniorocznie będziemy mieli spadek rzędu 0,5–0,6 proc. Skutek: wyliczając limit wydatków na 2016 r., trzeba przeszacować bazę, czyli tegoroczny wynik. Rząd, popełniając tak dużą pomyłkę w prognozach inflacji, zaplanował zbyt wysokie wydatki. Mówiąc inaczej: wydatki na przyszły rok może i wzrosną wobec tegorocznych, ale nie tak, jakby mogły, gdyby do pomyłki nie doszło.

Deficyt finansów publicznych w proc. PKB

Deficyt finansów publicznych w proc. PKB

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Ekonomistów to nie niepokoi. Reguła od strony finansowej działa bez zarzutu. Nie ma mowy o procykliczności; rząd w zasadzie nie dokonuje żadnego zacieśnienia fiskalnego przez zmniejszanie wydatków, a jedynie prostuje swój błąd. Jest za to problem natury politycznej. Może być bowiem trudno przyjąć poszczególnym resortom, że w przyszłym roku ich wydatki nie wzrosną albo zwiększą się nieznacznie.


Pozostało 53% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane