statystyki

Przewóz osób: Firmy pozyskujące klientów wprowadzają w błąd, bo chcą zarabiać na kierowcach

autor: Patryk Słowik31.03.2015, 09:42; Aktualizacja: 31.03.2015, 10:06
W internecie nie brakuje ogłoszeń typu: „Masz samochód i chcesz dorobić? Dołącz do naszej korporacji”.

W internecie nie brakuje ogłoszeń typu: „Masz samochód i chcesz dorobić? Dołącz do naszej korporacji”.źródło: ShutterStock

Decydujący się na świadczenie usług przewozu osób łamią przepisy. Bezgranicznie ufają firmom, które pozyskują dla nich klientów. GITD zna problem, o czym świadczą wielotysięczne kary.

W internecie nie brakuje ogłoszeń typu: „Masz samochód i chcesz dorobić? Dołącz do naszej korporacji”. Przedsiębiorcy reklamujący się w ten sposób często nie mają jednak nic wspólnego z korporacjami taksówkowymi. System ich działania przypomina model popularnego Ubera: chętny kierowca udostępnia swoje usługi, a firma zapewnia mu zlecenia na przewóz osób.

Licencja bywa potrzebna

Kłopoty się pojawiają, gdy tacy kierowcy zostaną skontrolowani przez policję lub Inspekcję Transportu Drogowego. Od pewnego czasu zgłaszają się do nas skonfudowani kierowcy, na których ITD nałożyła wielotysięczne kary. Główne zarzuty podczas kontroli, a następnie postępowania w sprawie nałożenia kary dotyczą wykonywania transportu drogowego bez wymaganej licencji oraz wykonywania przewozu okazjonalnego samochodem niespełniającym kryterium konstrukcyjnego określonego w art. 18 ust. 4a ustawy o transporcie drogowym (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 1414). Przepis ten stanowi, że przewóz okazjonalny wykonuje się pojazdem samochodowym przeznaczonym konstrukcyjnie do przewozu powyżej siedmiu osób łącznie z kierowcą. Tego warunku nie spełnia zdecydowana większość kierowców, którzy decydują się na współpracę z prowadzącymi aplikacje.

Problem pojawia się także wtedy, gdy opłata za przejazd jest naliczana na podstawie wskazania programu zainstalowanego na smartfonie. A to dlatego, że art. 18 ust. 5 ustawy o transporcie drogowym zabrania używania taksometru przy przewozie okazjonalnym. Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 26 lipca 2012 r. (sygn. akt II GSK 902/11) stwierdził zaś, że pod pojęciem taksometru należy rozumieć wszelkie urządzenia techniczne, które służą obliczeniu należności za przejazd według ustalonej taryfy określającej stawkę za przejechany kilometr.


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • TAXI Warszawa INFO(2015-04-12 11:16) Zgłoś naruszenie 00

    Dzięki za ten artykuł! Niestety w niewielu miejscach można poczytać o tym, że popularny "przewóz osób" jest zwyczajnie NIELEGALNY!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane