statystyki

Roboty budowlane: Nawet po ustaleniu ryczałtowego rozliczenia można zażądać dodatkowej zapłaty

autor: Barbara Ziołkiewicz31.03.2015, 09:42; Aktualizacja: 31.03.2015, 10:26

Przyjmując w umowie o roboty budowlane tę formę wynagrodzenia, wykonawca nie powinien oczekiwać jego podwyższenia. Jedyną szansą jest powołanie się na przepisy o bezpodstawnym wzbogaceniu.

Jedną z dopuszczalnych przez prawo form umownego określenia wynagrodzenia za wykonanie oznaczonego dzieła jest wynagrodzenie ryczałtowe. Przy zawieraniu umów o roboty budowlane ta forma wynagrodzenia jest coraz częściej stosowana.

Co do zasady, zgodnie z art. 632 par. 1 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 121 ze zm.; dalej: k.c.), jeżeli strony umówiły się o wynagrodzenie ryczałtowe, przyjmujący zamówienie nie może żądać podwyższenia owego wynagrodzenia, chociażby w czasie zawarcia umowy nie można było przewidzieć rozmiaru i kosztów prac. Taka forma wynagrodzenia zabezpieczać będzie zatem w szczególności interesy zamawiającego, który już przy zawieraniu umowy zyska niemal pewność, jakiej wysokości wynagrodzenie będzie musiał zapłacić. Przyjmujący zamówienie będzie natomiast ponosił pewne ryzyko związane z tym, że w razie ewentualnego nieuwzględnienia przez niego przy ustalaniu z zamawiającym określonych czynności czy materiałów nie będzie miał możliwości zmiany z góry ustalonej ceny. Taka sytuacja będzie miała miejsce również w przypadku wzrostu cen i innych elementów mających wpływ na wysokość wynagrodzenia.

Jak wielokrotnie podkreślał Sąd Najwyższy, wynagrodzenie ryczałtowe nie może ulec zmianie. Ma charakter wynagrodzenia absolutnego i sztywnego, a strony decydując się na przyjęcie tej formy, muszą się liczyć z jej bezwzględnym i sztywnym charakterem (m.in. wyrok Sądu Najwyższego z 25 marca 2011 r., sygn. akt IV CSK 397/10, Lex 1129144).

Wyjątki


Pozostało jeszcze 78% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

 • cena 95,gwarancja5(2015-03-31 10:27) Zgłoś naruszenie 00

  ...a jo obserwuje odwrotną
  tendencję - kosztorysową
  przynajmniej w instytucjach
  budżetowych Zamawiający-Wykonawca
  oraz tendencje wydłużania gwarancji nawet
  do 72 m-c ? jak samochody KIA

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane