statystyki

Roboty budowlane: Nawet po ustaleniu ryczałtowego rozliczenia można zażądać dodatkowej zapłaty

autor: Barbara Ziołkiewicz31.03.2015, 09:42; Aktualizacja: 31.03.2015, 10:26

Przyjmując w umowie o roboty budowlane tę formę wynagrodzenia, wykonawca nie powinien oczekiwać jego podwyższenia. Jedyną szansą jest powołanie się na przepisy o bezpodstawnym wzbogaceniu.

Jedną z dopuszczalnych przez prawo form umownego określenia wynagrodzenia za wykonanie oznaczonego dzieła jest wynagrodzenie ryczałtowe. Przy zawieraniu umów o roboty budowlane ta forma wynagrodzenia jest coraz częściej stosowana.

Co do zasady, zgodnie z art. 632 par. 1 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 121 ze zm.; dalej: k.c.), jeżeli strony umówiły się o wynagrodzenie ryczałtowe, przyjmujący zamówienie nie może żądać podwyższenia owego wynagrodzenia, chociażby w czasie zawarcia umowy nie można było przewidzieć rozmiaru i kosztów prac. Taka forma wynagrodzenia zabezpieczać będzie zatem w szczególności interesy zamawiającego, który już przy zawieraniu umowy zyska niemal pewność, jakiej wysokości wynagrodzenie będzie musiał zapłacić. Przyjmujący zamówienie będzie natomiast ponosił pewne ryzyko związane z tym, że w razie ewentualnego nieuwzględnienia przez niego przy ustalaniu z zamawiającym określonych czynności czy materiałów nie będzie miał możliwości zmiany z góry ustalonej ceny. Taka sytuacja będzie miała miejsce również w przypadku wzrostu cen i innych elementów mających wpływ na wysokość wynagrodzenia.

Jak wielokrotnie podkreślał Sąd Najwyższy, wynagrodzenie ryczałtowe nie może ulec zmianie. Ma charakter wynagrodzenia absolutnego i sztywnego, a strony decydując się na przyjęcie tej formy, muszą się liczyć z jej bezwzględnym i sztywnym charakterem (m.in. wyrok Sądu Najwyższego z 25 marca 2011 r., sygn. akt IV CSK 397/10, Lex 1129144).

Wyjątki


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

 • cena 95,gwarancja5(2015-03-31 10:27) Zgłoś naruszenie 00

  ...a jo obserwuje odwrotną
  tendencję - kosztorysową
  przynajmniej w instytucjach
  budżetowych Zamawiający-Wykonawca
  oraz tendencje wydłużania gwarancji nawet
  do 72 m-c ? jak samochody KIA

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane